رییس جمهوری اوکراین با اشاره به گفتگوی تلفنی خود با رییس جمهوری ایران تاکید کرد که تهران به تعهدات خود درباره سقوط هواپیما عمل کرده است.

به گزارش سلام نو، «ولودیمیر زلنسکی» رییس جمهوری اوکراین روز دوشنبه در دیدار با محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی که حامل پیام رییس جمهوری ایران به همتای اوکراینی بود، گفت که ایران در موضوع شفاف‌سازی مسایل مربوط به سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی به همه تعهدات خود عمل کرده است.

به نوشته تارنمای رسمی ریاست جمهوری اوکراین، زلنسکی در این دیدار که در کی‌یف صورت گرفت، با اشاره به گفت‌ وگوی تلفنی خود با حسن روحانی رییس جمهوری ایران، تاکید کرد: همه آنچه ما با رییس جمهوری ایران صحبت کرده بودیم، اساسا انجام شده است.

رییس جمهوری اوکراین به اقدام ایران در مهیا کردن شرایط حضور ۴۵ کارشناس اوکراینی در تهران، شناسایی فوری پیکر جانباختگان اوکراینی و همچنین بازگرداندن آن‌ها به کشورشان اشاره و بر لزوم تحقیقات موثر بیشتر درباره این فاجعه تاکید کرد.

دفتر ریاست جمهوری اوکراین در این گزارش گفت که قرار است یک هیات ایرانی به کی‌یف رفته و امکانات فنی اوکراین را برای بازخوانی جعبه سیاه هواپیما بررسی کنند. این گزارش همچنین تاکید کرد که در این دیدار دو طرف توافق کردند که همه قطعات باقی‌مانده از این هواپیما به اوکراین ارسال شود.

به گزارش ایرنا، «سیدعباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری امروز خود اعلام کرد که وزیر راه و شهرسازی امروز به اوکراین سفر کرد تا پیام رییس جمهوری درباره مساله سانحه سقوط هواپیمای مسافربری را به همتای اوکراینی‌اش برساند.

در همین رابطه « وادیم پریستایکو » وزیر امور خارجه اوکراین با بیان اینکه اسلامی برای عذرخواهی به این کشور سفر کرده است، ‌به خبرنگاران گفت: امیدواریم بتوانیم در مورد موضوع‌هایی همچون بازگرداندن جعبه‌های سیاه بحث و تبادل نظر کنیم.

وزیر امور خارجه اوکراین روز جمعه گفته بود که تهران آماده تحویل دادن جعبه‌های سیاه هواپیما به کی‌یف است، اما حسن رضایی‌فر مدیرکل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی به ایرنا گفته بود که جعبه‌های سیاه هواپیما در ایران و در محل سازمان هواپیمایی است.

وزیر امور خارجه کانادا نیز شب گذشته (یکشنبه‌ شب ۲۹ دی) از همتای ایرانی خود خواست تا جعبه‌های سیاه بوئینگ سانحه هواپیمایی اوکراین هرچه سریعتر به اوکراین یا فرانسه ارسال شوند.

طبق اعلام خبرگزاری کانادایی «کنیدین پرس»، «فرانسوا فیلیپ شامپاین» به محمدجواد ظریف نامه‌ای نوشته و در آن تاکید کرده جعبه‌های سیاه پرواز PS۷۵۲ هرچه سریعتر برای تجزیه و تحلیل متخصصان به فرانسه یا اوکراین ارسال شود.

به گفته شامپن، این خواسته همه کشورهایی است که شهروندان خود را ۸ ژانویه (۱۸ دی) و در پی شلیک تصادفی به هواپیمایی مسافربری اوکراین از دست دادند. کانادا بر این باور است که از میان ۱۷۶ سرنشین هواپیمای مزبور، ۵۷ نفر کانادایی هستند.

یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال با شماره پرواز ۷۵۲ با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه پرواز که در ساعت ۶ و ۱۲ دقیقه صبح چهارشنبه ۱۸ دی ماه از فرودگاه امام(ره) به مقصد کی‌یف پرواز خود را آغاز کرد، ۶ دقیقه بعد به دلیل شلیک غیرعمد پدافند هوایی سپاه، در حوالی صباشهر از توابع استان تهران سقوط کرد و همه سرنشیان آن جان باختند./  ایرنا

کد خبر: 40091975

برچسب‌ها

پربازدید

پربحث

آخرین اخبار