مسؤولان ارشد رژیم صهیونیستی از صدور حکم‌های جلب از سوی دیوان کیفری بین‌المللی علیه این رژیم  ابراز نگرانی کردند.

مسوولان ارشد رژیم صهیونیستی آماده امکان صدور حکم‌های جلب از سوی دیوان کیفری بین‌المللی علیه این رژیم به دلیل جنایت‌های جنگی هستند که علیه فلسطینی‌ها مرتکب شده‌اند.

به گزارش سلام نو به نقل از ایسنا، به نقل از روزنامه یدیعوت آحارونوت، احتمالا دیوان کیفری بین‌المللی به زودی تصمیم خواهد گرفت که تحقیقاتی را درباره اینکه اسرائیل جنایت‌های جنگی و جنایت علیه بشریت مرتکب شده، انجام دهد.

اوایل مه گذشته فاتو بنسودا، دادستان کل دیوان کیفری بین‌الملل اعلام کرد این دادگاه اختیار تحقیقات درباره جنایت‌های جنگی احتمالی در اراضی فلسطین را دارد اما همچنان باید اداره نخست این دادگاه تصمیم نهایی را بگیرد.

فلسطینی‌ها از تصمیم بنسودا استقبال و ابراز امیدواری کردند که دادگاه به زودی تحقیقات رسمی خود را آغاز خواهد کرد اما اسرائیل و آمریکا از این اقدام انتقاد کردند. احتمالا طی چند روز آینده این دادگاه تصمیم خود را اعلام کند.

روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت: اسرائیل دو روز قبل از صدور حکم در جریان قرار خواهد گرفت. این دادگاه اواخر هفته تعطیل است و اگر تا جمعه حکمی صادر نشود تصمیم به بعد از تعطیلات موکول می‌شود.

این روزنامه در ادامه نوشت: این دادگاه در واقع تصمیم خود را به بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ماه نوامبر موکول خواهد کرد تا ببیند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا مجددا انتخاب خواهد شد یا خیر.

ژوئن ترامپ دستوری را امضا کرد که براساس آن اجازه تحریم اقتصادی دیوان کیفری را می‌دهد. این دستور به بهانه تلاش برای بازجویی و محاکمه نیروهای آمریکایی به اتهام ارتکاب جنایت‌هایی در افغانستان یا هم‌پیمانان آمریکا از جمله اسرائیل است.

رژیم صهیونیستی و آمریکا معتقدند این دادگاه اختیار بازجویی از مسوولان اسرائیلی را ندارد چراکه تل‌آویو عضو این دادگاه نیست و فلسطین یک کشور نیست اما دولت فلسطین و بنسودا این توجیهات را رد کردند.

روزنامه یدیعوت نوشت: تل‌آویو نگران است دیوان کیفری بین‌المللی بعد از شروع تحقیقات به صورت محرمانه حکم جلب مسوولان اسرائیلی را صادر کند.

این روزنامه نوشت: ممکن است حکم جلب مسوولان ارشد از جمله نخست‌وزیر، وزرا، رئیس ستاد ارتش، رهبران و افسران ارشد و روسای شوراها در شهرک‌ها صادر شود. احتمالا تل‌آویو همکاری با دادگاه را رد کند و همین مساله باعث شود دادگاه به صورت محرمانه حکم جلب صادر کند و اسرائیل از آن اطلاع حاصل نکند. در نتیجه مسوولان اسرائیلی باید در سفرهایشان به خارج احتیاط داشته باشند.

این روزنامه نوشت: اسرائیل برای گرفتن مشروعیت از دادگاه تلاش خواهد کرد و از آمریکا درخواست می‌کند که تحریم‌های بیشتری را علیه دادگاه اعمال کند. در هفته‌های اخیر چندین جلسه استماع درباره مقدمه‌چینی برای تصمیم دیوان کیفری با مشارکت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و وزرا برگزار شد و وزارت خارجه تلاش‌های صورت گرفته در این باره را اعلام خواهد کرد.

این روزنامه در ادامه نوشت: مسوولان ارشد اسرائیلی می‌گویند پرونده دیوان کیفری بین‌المللی برای مدتی طولانی همراه ما خواهد بود اما اسرائیل ناتوان نیست و ما اقداماتی درباره این مساله انجام خواهیم داد. تصمیمات دادگاه در تمام کشورهای عضو از جمله کشورهای اتحادیه اروپا، برخی کشورهای آفریقایی، استرالیا، ژاپن و کشورهای آسیایی دیگر کارآمد خواهد بود.

یدیعوت آحارونوت نوشت: مصونیتی از سوی این دادگاه برای وزرا و نخست‌وزیران به ویژه آن‌هایی که هنوز در پست‌هایشان هستند، وجود ندارد. اگر حکم جلب مسوولان اسرائیلی صادر شود نمی‌توانند به بسیاری از کشورها بروند.

کد خبر: 54595833

برچسب‌ها

پربازدید

پربحث

آخرین خبرها