معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: با توجه به بافت خاص جمعیت شهر خرمشهر و برگزاری مراسم عروسی و عزا در این شهر آمار مبتلایان به کرونا افزایش می یابد.

به گزارش سلام نو، آرش یلالی با اشاره به وضعیت احتمالی شیوع کرونا پس از بازگشایی اصناف اظهار کرد: امیدواریم فاصله‌گذاری هوشمند به درستی انجام شود و ایستایی آمار ادامه یابد و به تدریج شاهد سیر نزولی موارد مثبت باشیم اما ویروس همچنان در جامعه وجود دارد و بعید نیست آمار ابتلا بالاتر برود.

وی گفت: تغییر رفتار اجتماعی بسیار سخت است. از اوایل اسفندماه که فاصله‌گذاری اجتماعی هدف‌گذاری شد تا اجرای نسبتا موفق این طرح، با وجود تعطیلی همه مراکز غیرضروری، حدود یک ماه طول کشید تا رفتار اجتماعی مردم تغییر کند. پس از آن بود که دستور فعالیت اصناف کم خطر صادر شد و این موضوع شدیدا ما را نگران کرده است.

یلالی تصریح کرد: همچنان تاکید ما در خانه ماندن است و اینکه بدانیم هر شخص دارای علائم یا بدون علائم، می‌تواند ناقل ویروس باشد.

وی افزود: در پی دستور کشوری، گیت‌های ورودی شهرها باز شد و ترددها افزایش یافت که این مساله نگران‌کننده است.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان با اشاره به آغاز فعالیت اصناف، عنوان کرد: فکر می‌کنم این تصمیم زود بود و باید تا اردیبهشت صبر می‌کردیم. اکنون که این تصمیم گرفته شده، نهایت تلاشمان را انجام می‌دهیم اما بسیار نگران هستیم.

وی در خصوص رتبه نخست خرمشهر در ابتلا به کرونا در صد هزار نفر جمعیت نیز اظهار کرد: تعداد موارد مثبت خرمشهر نسبت به جمعیت یک صد هزار نفر از دیگر شهرستان‌ها بیشتر است که این مساله علت‌های مختلفی دارد.

یلالی افزود: بافت خاص جمعیت شهرستان خرمشهر، ارتباط با سایر نقاط کشور و دسترسی‌های مختلفی که در این منطقه وجود دارد، در این زمینه تاثیرگذار بوده است. همچنین برگزاری مراسم عروسی و عزا در خرمشهر یکی از علل مهم در این زمینه است زیرا لغو برگزاری این مراسمات در خرمشهر دیرتر از دیگر نقاط انجام شد.

وی با بیان اینکه از آغاز مداخله تا بروز نتایج دو هفته زمان نیاز است، تصریح کرد: این رتبه خرمشهر به قبل از تشدید محدودیت‌ها برمی‌گردد و به دلیل اینکه آمار ابتلا در این شهرستان سریع افزایش یافت، همچنان آمار ابتلا در خرمشهر بالا نشان می‌دهد اما در روزهای گذشته با کنترل مبادی و بازارها و رعایت مردم و اصناف، موارد ابتلا در خرمشهر کاهش یافته است.

/ایسنا

کد خبر: 45998227

برچسب‌ها

پربازدید

پربحث

آخرین اخبار