با انتخاب شدن امیر قلعه‌نویی به عنوان سرمربی تیم ملی ایران و قهر اسکوچیچ با صنعت نفت آبادان، هر 6 تیم بالانشنی لیگ نوزدهم یا سرمربی خود را عوض کرده‌اند و یا در حال تغییر آن هستند؛ اتفاقی که نشان از نبودن ثبات در فوتبال ایران دارد و یکی از دلایل اصلی نتیجه نگرفتن تیم‌های ایرانی در آسیا و جهان به حساب می‌اید.

8 سال نتیجه نگرفتن در تیم های مختلف هم نتوانست مانع از این شود که محمدرضا زنوزی برای دلخوشی و عزیز شدن پیش هواداران تیمش، مصطفی دنیزلی را به تبریز نیاورد. پیرمرد پرحاشیه ترک تبار علی رغم نتایج خوب در 6 هفته ابتدایی لیگ، نتوانست کارش را خوب ادامه دهد و نتایج ضعیف تراکتور این تیم را از رده دوم به رده نهم برد تا دنیزلی، زلزله، بیماری و بهانه‌های مختلفی را برای جدا شدن توافقی از تراکتور بیاورد. سرانجام او به کشورش بازگشت و هدایت تراکتور به ساکت الهامی رسید تا دستیار طرد شده دنیزلی بعد از رفتن سرمربی ترکیه‌ای، به عنوان مرد اول کادر فنی به تبریز برگردد و نتایج نسبتا خوبی را نیز کسب کند.

سپاهان؛ قلعه‌نویی در انتظار اعلام رسمی فدراسیون فوتبال

سپاهان یکی از نمادهای ثبات در فوتبال ایران است اما این فصل نیمکت این تیم رنگ آرامش را ندیده و پس از اخراج ویلموتس، نام قلعه‌نویی به عنوان سرلیست سرمربی‌های پیشنهادی برای نیمکت تیم ملی مطرح شد. حالا و پس از گذشت چند هفته، با اعلام سرپرست دبیرکلی و سخنگوی فدراسیون فوتبال سرمربی جدید تیم ملی قطعا ایرانی خواهد بود و سرمربی فعلی سپاهان شانس بالایی نسبت به سایر رقبای خود برای بازگشت به نیمکت تیم ملی دارد؛ اتفاقی که تا 48 ساعت دیگر به صورت رسمی به وقوع خواهد پیوست و سپاهان هم مجبور به انتخاب جانشینی برای نیمکت تیمش خواهد شد.

این اتفاقات و نیمکت‌های لرزان 6 تیم نخست جدول رده بندی ایران نشان از غریبه بودن فوتبال ایران با کلمه‌ای به نام "ثبات" دارد و شاید یکی از دلایل نتیجه نگرفتن تیم‌های باشگاهی و یا حتی تیم ملی در آسیا همین نداشتن ثبات است. باید امیدوار بود رییس جدید فدراسیون فوتبال که 25 اسفند مشخص خواهد شد فکری به حال این موضوع بکند تا فوتبال ایران بیشتر از این در حاشیه‌های مختلف فرو نرود.

سلام نو - سرویس ورزشی: روز گذشته و پس از شکست صنعت نفت آبادان برابر نفت مسجدسلیمان، دراگان اسکوچیچ اعلام کرد که دیگر روی نیمکت این تیم آبادانی نمی‌نشیند و حاضر نیست تیم رده چهارمی صنعت نفت را در ادامه لیگ همراهی کند. دلیل اصلی این اتفاق می تواند مشکلات مالی باشد که برزیلی‌های ایران با آن مواجه هستند و حتی باعث شده برای حل کردن این قضیه، مدیران صنعت نفت جلسه فوری را در محل این باشگاه برگزار کنند. البته به نظر نمی رسد اسکوچیچ این بار با وعده و وعید راضی شود و همانند تعطیلات نیم فصل روی قول مدیران این باشگاه حساب باز کند و تا زمانی که پول را در حساب خود و بازیکنانش ندیده، به نیمکت این تیم برگردد.

با توجه به این تهدید سرمربی صنعت نفت و احتمال زیاد سرمربیگری امیر قلعه‌نویی در تیم ملی فوتبال ایران، هر 6 تیم بالانشین جدول در این فصل سرمربی خود را تغییر داده‌اند که این اتفاق به نوعی عجیب است که گویا فقط در لیگ ایران رخ می‌دهد.

استقلال و پرسپولیس؛ فراری دادن خارجی‌ها

نیمکت هر 2 تیم برای مربی‌های خارجی لرزان بود و هر کدام در بازه زمانی مختلف و پس از صدرنشینی از تیم‌شان جدا شدند. استقلال پس از صدرنشینی در هفته چهاردهم، با قهر ناگهانی سرمربی تیمش مواجه شد به طوری که استراماچونی ابتدا به ترکیه و سپس به ایتالیا بازگشت تا منتظر دریافت پولش باشد. البته با تلاش وزیر و وکیل و بسیاری از مسئولان دولتی و غیر دولتی، سرمربی ایتالیایی به پولش رسید اما تصمیم گرفت دیگر به ایران بازنگردد و تعطیلات کریسمس را در کشور خود بگذارند. آبی‌ها نیز تلفات این قهر سرمربی را دادند و با از دست دادن 5 امتیاز در 3 دیدار به رده پنجم سقوط کردند.

سرخ‌های پایتخت هم بعد از قهرمانی نیم‌فصل و تعطیلات لیگ، به سرمربی آرژانتینی خود مرخصی دادند اما در فاصله 2 روز تا شروع اردو پرسپولیس برای آماده‌سازی نیم‌فصل، گابریل کالدرون هم همانند همتای ایتالیایی خود اعلام کرد قصد بازگشت ندارد و فقط در ازای دریافت پولش به ایران برخواهد گشت. مدیران پرسپولیس هم مانند استقلال پول کالدرون را واریز کردند اما سرمربی آرژانتینی هم اعلام کرد که از هدایت تیم کنار خواهد کشید و به ایران برنخواهد گشت.

شهرخودرو؛ زور و پول به همه چیز چربید

در حالی که پرسپولیسی‌ها بدون سرمربی در حال آغاز نیم‌فصل دوم بودند، انصاری‌فرد و مدیران باشگاه به دنبال گزینه اول فصل خود یعنی یحیی گل‌محمدی رفتند. مدافع پیشین پرسپولیس باز هم دوست داشت به نیمکت این تیم بازگردد اما این فرهاد حمیداوی بود که مصرانه نمی گذاشت تیمش در آستانه نخستین تجربه آسیایی‌اش بی‌سرمربی شود. البته توان حمیداوی خیلی به وساطت بالادستی‌ها و پول پیشنهادشده برای رضایت‌نامه گل‌محمدی نرسید و او سرانجام اجازه داد یحیی گل‌محمدی برای بار دوم روی نیمکت پرسپولیسی بنشیند.

البته نکته جالب درباره شهرخودرو این است که فرهاد حمیداوی هدایت تیمش را به کسی سپرد که در میانه‌های فصل با او مشکل جدی پیدا کرده بود و حتی نزدیک بود او یا مجتبی سرآسیایی باشگاه را ترک کنند. حالا با اعتماد حمیداوی، سرآسیایی مرد اول کادر فنی شهرخودرو است و تاکنون توانسته این تیم را به مرحله دوم پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا ببرد.

تراکتور؛ اعتماد اشتباهی به پیرمرد بدون انگیزه

کد خبر: 40855276

برچسب‌ها

پربازدید

پربحث

آخرین اخبار