رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در واکنش به گام پنجم برجامی ایران گفت که گام بعدی خروج از پروتکل الحاقی است ولی اگر اروپایی‌ها به تعهدات خود برگردند ما نیز برمی گردیم.

به گزارش سلام نو، مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به اجرای گام نهایی کاهش تعهدات برجامی ایران گفت: برداشتن گام پنجم کاهش تعهدات به معنای خروج از برجام نیست که ما این قرارداد را کنار نگذاشته‌ایم، چراکه این غرب است که به تعهدات خود عمل نمی‌کند و از آنجایی که هر عملی عکس العملی به دنبال دارد ما نیز همین کار را خواهیم کرد.

او افزود: گام پنجم تجمیعی از اقدامات گذشته است به این معنا که جمهوری اسلامی ایران دیگر در تولید آب سنگین و انباشت آن و غنی سازی اورانیوم و همچنین تولید سانتریفیوژ محدودیت نخواهد داشت، اما تأکید می‌کنم که ما کماکان در چارچوب برجام هستیم و آژانس از اقدامات ما آگاه است.

ذوالنوری تصریح کرد: ما بر اساس برجام پروتکل الحاقی را به صورت یک جانبه و داوطلبانه پذیرفته‌ایم و مطمئنا گام بعدی ما این است که این پروتکل را لغو خواهیم کرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اظهار کرد: ممکن است در گام بعدی کاهش تعهدات برجام نیز خروج از NPT را در دستور کار قرار دهد که کاملا با منطق هم مطابقت دارد، البته اگر اروپایی‌ها به تعهدات خود برگردند ما نیز همین کار را انجام خواهیم داد.

او در واکنش به توئیت ترامپ مبنی بر اینکه ایران هیچ‌گاه نمی‌تواند سلاح هسته‌ای بسازد، اظهار کرد: چنین اظهار نظری از سوی رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه ایران نمی‌تواند سلاح هسته‌ای بسازد نشان از بی‌خبری و جهل آقای ترامپ دارد، چون ایران هیچ‌گاه به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی اظهار کرد: اگر ایران بخواهد سلاح هسته‌ای بسازد مخالفت ترامپ و همه دنیا کارساز نخواهد بود چرا که ایران به کشورهای دیگر اجازه دخالت در امور داخلی خود را نمی‌دهد، اما اینکه ما سلاح هسته‌ای نمی‌سازیم به دلیل راهبردها و اعتقادات خودمان است چرا که رهبر انقلاب این کار را حرام دانسته‌اند./ باشگاه خبرنگاران

کد خبر: 39141847

برچسب‌ها

پربازدید

پربحث

آخرین اخبار