سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن تسلیت شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اعلام کرد:امشب جلسه مهمی برای گام پنجم کاهش تعهدات برجامی برگزار می‌شود.

به گزارش سلام نو، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه بعد از ظهر امروز (یکشنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه به تشریح رویدادهای دیپلماتیک روزهای گذشته و آینده پرداخت و اظهار داشت: ابتدا شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی را تسلیت می گویم و یاد و خاطره سردار رشید اسلام و ایران که سردار مبارزه با تروریسم و اسوه ملت‌ها در مبارزه با افراط گرایی را گرامی می‌دارم.

وی افزود: سردار سلیمانی قهرمان جهانی مبارزه با تروریسم، خشونت و افراطی گرایی بود. هرچند رسانه‌های بیگانه تلاش می‌کنند تا از ایشان چهره دیگری نشان دهند که این اقدام نتیجه نخواهد داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: از ملت و دولت عراق به خاطر تشییع با شکوه سردار سلیمانی تشکر می‌کنم و همچنین شهادت «ابومهدی المهندس» را تسلیت می گویم و امیدوارم روح این شهدا با امام حسین (ع) محشور باشد.

موسوی همچنین گفت: انتصاب سردار قاآنی را تبریک می گویم و امیدوارم مأموریت‌های این نهاد همچون دوران شهید سلیمانی ادامه یافته و از همین‌جا می گویم که وزارت خارجه آماده همکاری با او است.

وی افزود: وزارت خارجه از همان ابتدا پیگیری‌های حقوقی را در سطح بین الملل، سازمان ملل و شورای امنیت انجام داده و از روز گذشته نیز آقای ظریف در گفتگوهای تلفنی با مقامات منطقه و جهان مواضع جمهوری اسلامی را تبیین کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: وزیر امورخارجه اعلام کرد که پیامد این ماجرا بر عهده دولت تروریست آمریکا است و آنها کار نابخردانه‌ای انجام داده‌اند.

مجمع گفتگوهای منطقه‌ای سه‌شنبه برگزار می‌شود

موسوی با اشاره به برگزاری مجمع گفتگوهای تهران، تصریح کرد: این نشست روز سه شنبه با تکیه بر طرح صلح هرمز و با حضور چهره‌های متعهد مطرح ایرانی و بین المللی برگزار می‌شود. امیدواریم نشست پُرباری باشد و امیدواریم ثمرات آن را برای ثبات در شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه قطعاً دولت و وزارت خارجه مذاکره در سایه تهدید را نمی‌پذیرد، اظهار داشت: سخنان در این رابطه ضد منافع ملی بوده و وزارت خارجه مجری دستورات نظام است و هرگاه دستوری بگیرد، با کمال میل آن را پذیرفته و اجرا می‌کند. سخنانی که از سوی وزارت خارجه و مقامات رسمی از قبیل شخص وزیر و سخنگو اعلام می‌شود، مورد قبول است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره پیگیری حقوقی بین المللی وزارت خانه متبوعش، بیان کرد: وزارت خارجه فارغ از نتیجه پیگیری‌ها، پیگیری‌های حقوقی را انجام خواهد داد و این اتفاق رخ داده است. نامه نمایندگی ایران در سازمان ملل به دبیر کل و شورای امنیت و تماس ظریف با «گوترش» در همین راستا بوده است. ما این اقدام را تروریستی می‌دانیم و مسولیت آن بر عهده دولت تروریست آمریکا است.

موسوی درباره پیام آمریکا از سوی سوئیس، گفت: چون جزئیات منتظر نشده، بنده از ذکر جزئیات و پاسخ آن معذورم. نامه از سوی وزیر خارجه آمریکا بود که خارج از تشریفات دیپلماتیک و بسیار بی ادبانه بود و ما آن را بررسی و در حد خود آمریکایی‌ها پاسخ دادیم تا فکر نکنند خبری است.

وی درباره توئیت ترامپ در هدف قرار دادن مکان‌های فرهنگی، افزود: آقای ظریف جواب او را داد. من متأسفم که در جهانی زندگی می‌کنیم که رئیس جمهور آمریکا تهدید به حمله مکان‌های فرهنگی می‌کند و مشاوران او جلوی چنین حرف هوایی را نمی‌گیرند تا ترامپ حرف‌های ناقض حقوق بین المللی را بزند. ما تهدید را با تهدید جواب می‌دهیم و توصیه می‌کنیم از این تهدیدات توخالی دست بردارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه وزارت خارجه در چارچوب شرح وظایف کار می‌کند، اظهار داشت: در مورد عمل متقابل شما را به بیانیه شورای عالی امنیت ارجاع می‌دهم، ما در چارچوب مصوبات این نهاد عمل خواهیم کرد. این تصمیم را مقامات ذیربط در مکان و زمان خود اعلام می‌کنند.

موسوی درباره مفاد مذاکرات و میانجی گری‌ها و همچنین سفر وزیر خارجه قطر، گفت: سفر وزیر خارجه قطر چند روز پیش هماهنگ شده بود و ما کنسل نکردیم. او تشریف آورد و محور گفتگو با شخص وی و کلیه مقاماتی که گفتگو شد، تشریح مسائل منطقه و بین المللی بود و گفته شد که یک مقام رسمی ایران در کشور ثالث و یک مقام رسمی نظامی عراقی در خاک این کشور توسط ارتش تروریستی رژیم آمریکا به شهادت رسیده اند.

وی اضافه کرد: تاکید شد که این اقدام ناقض حقوق بین المللی بوده و تمامی عواقب آن بر عهده واشنگتن است. طرف‌های مقابل خواستار خویشتن داری و نه میانجی گری بودند و ما جواب دادیم که خویشتن داری حدی دارد و آنها که خواستار خویشتن داری ما هستند، باید پیش از آن آمریکا را متقاعد به عدم اجرای چنین کارهای نابخردانه ای کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد احتمال بروز جنگ میان تهران و واشنگتن، افزود: جمهوری اسلامی به دنبال جنگ نیست ولی برای هر شرایطی آمادگی داریم. مردم ما نشان داده اند ملت دست بسته ای نیستند و آمادگی پاسخ به هر موضوعی را دارند. تصمیم ایران به قوه عاقله بستگی دارد و تمامی مسائل را بررسی خواهیم کرد.

موسوی در مورد میانجی گری عمان نیز، خاطرنشان کرد: خبرهای سفر هیئت عمانی به ایران صحت ندارد.

وی در مورد گام پنجم ایران، تاکید کرد: تصمیماتی برای گام پنجم اتخاذ شده بود و با توجه به تحولات جاری امشب جلسه مهمی در مورد گام پنجم برگزار می‌شود تا گام‌های موجود را تحت الشعاع قرار می‌دهد. جلسه‌ای که امشب برگزار می‌شود، خط و مشی ایران را مشخص می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد اینکه آیا آمریکا پیشنهاد لغو تحریم را داده است، گفت: خیر- من چنین چیزی را تأیید نمی‌کنم.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در مورد پیام آمریکا به ایران از طریق سفارت سوئیس خاطرنشان کرد : این پیام ، نامه‌ای از طرف  وزیر امور خارجه آمریکا بود که خارج از روال دیپلماتیک ، تشریفات دیپلماتیک و بی ادبانه بود. ما هم این نامه را بررسی کردیم و با پاسخی که شایسته مقامات آمریکایی بود در سطح پایین‌تر از حد تصور آنها پاسخ دادیم .

موسوی با بیان اینکه پیش شرط ایران در بحث مناسبات ایران با آمریکا همچنان وجود دارد، اظهار داشت: این موضوعی منطقی است که باید آمریکا به تعهدات خود بازگردد و تحریم‌ها را لغو کند. البته در قبال اتفاقی که اکنون افتاده باید پاسخ داده شود تا سپس به موضوع تعهدات آمریکا در برجام بپردازیم. پس از تسویه حساب با آمریکا بحث گفتگو با آمریکا در قالب ۱+۵ مطرح می‌شود.

/مهر

کد خبر: 38792586

برچسب‌ها

پربازدید

پربحث

آخرین اخبار