سفارت‌های آلمان، فرانسه و انگلیس در بغداد روز یکشنبه در بیانیه‌ای  مداخله جویانه خواستار برخورد دولت عراق با کسانی شدند که مسئول کشتار تظاهرات‌کنندگان عراقی هستند.

به گزارش سلام نو به نقل از پایگاه خبری السومریه نیوز عراق، در بیانیه ای سفارت فرانسه در صفحه خود در توییتر منتشر کرده، آمده است: سفرای آلمان، فرانسه و انگلیس با عادل عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی عراق دیدار کردند.

بر اساس این گزارش، سفارت های تروئیکای اروپا از عبدالمهدی خواستند تا در خصوص کشتار تظاهرات کنندگان تحقیقات لازم را به صورت فوری انجام داده و کسانی را که مسئول کشتار آن ها هستند،  مجازات کنند.

در این بیانیه همچنین از «عادل عبدالمهدی» خواسته شده است تا امنیت تظاهرات‌کنندگان عراقی را تضمین کند.

سفارت‌های آلمان، فرانسه و انگلیس همچنین تاکید کردند که  نباید به هیچ گروه مسلحی اجازه داد تا خارج از کنترل دولت فعالیت کند.

پایتخت عراق و به دنبال آن هفت استان مرکزی و جنوبی دیگر این کشور از مهرماه گذشته صحنه برگزاری تظاهرات گسترده مردمی در اعتراض به فساد و مشکل بیکاری و ضعف خدمات عمومی است اما برخی عوامل که از آنها به نفوذی ها و عوامل خارجی یاد شده، این تظاهرات را به خشونت و درگیری با نیروهای دولتی و تخریب اموال و دارایی های عمومی و خصوصی کشاندند.

به گفته کارشناسان، برخی عوامل خشونت‌زا نمی خواهند شرایط طبیعی به عراق باز گردد و قصد دارند با ایجاد حوادث خونین، به تحریک تظاهرکنندگان و آشوب افکنی در کشور عراق دامن بزنند./ ایرنا

کد خبر: 36414663

برچسب‌ها

پربازدید

آخرین خبرها