بنابر تحلیل کارشناسان بازار خودرو در شرایط گنگی قرار دارد و بین پارامترهاى مثبت و منفى تاثیرگذار گیج شده و بلاتکلیف است.<br/> 

به گزارش سلام نو، حسن کریمی سنجری در گفت و گو با خبرنگار اقتصادآنلاین درباره وضعیت فعلی بازار خودرو توضیح داد: در حال حاضر چند پارامتر موثر در بازار خودرو وجود دارد که برخی از آن ها منفی و برخی دیگر مثبت هستند؛ نگاهی بر روند عملکرد خودروسازان نشان می دهد که در نیمه دوم سال تولید و عرضه نسبت به قبل بهتر شده طوریکه تا ماه آینده تعداد خودروهای کف کارخانه به حد طبیعی خواهد رسید.

کریمی اضافه کرد: همچنین قطعه سازان در این مدت باوجود نیاز شدید به نقدینگی توانستند با همت بالا قطعات مورد نیاز خودروسازان را تولید کنند و بعد از مدت ها با شرایط تحریمی کنار بیایند؛ اما کمبود منابع مالی و مشکلات داخلی هر دو صنعت را به شدت تحت فشار قرار داده است.

این کارشناس خودرو به افزایش قیمت بنزین اشاره کرد و گفت: به رغم همکاری خوب قطعه سازان و وضعیت مناسب تولید، سه هفته پیش قیمت بنزین به عنوان یک کالای استراتژیک که تاثیر بسیار زیادی بر بهای کالا‌ها و شبکه اقتصادی کشور دارد افزایش یافت؛ وقتی بنزین یک شبه سه برابر شود به شدت و با سرعت بر قیمت کالاها تاثیر می گذارد و همانطور که شاهدیم پس از اعمال این طرح تورم فزاینده‌ای قیمت کالا‌ها را متاثر کرد.

کریمی ادامه داد: همچنین علاوه بر کالاهای مصرفی و خوراکی، شبکه تامین شرکت‌های خودروسازی و قیمت مواد اولیه نیز از قیمت بنزین متاثر می شوند که این موضوع در کنار معضل نقدینگی، بر خلاف جهت بهبود روند تولید عمل می‌کند.

این کارشناس، کاهش درآمدهای مردم را یکی دیگر از پارامترهای تاثیرگذار بر بازار خودرو دانست و گفت: درحال حاضر خرید و فروش چندانی در بازار خودرو انجام نمی‌شود زیرا  علاوه بر اینکه خودرو کالای گرانی شده هزینه های استفاده از آن مانند بنزین و تعمیر نیز افزایش یافته است.

کریمی افزود: از طرفی در کلان‌شهرها شبکه وسیع ریلی و اتوبوسرانی مناسب نیز وجود ندارد، یعنی شبکه حمل و نقل موجود در کشور قدرت سرویس‌دهی و توان پاسخگویی لازم به مردم را ندارد. بنابراین اگرچه قدرت خرید کاهش یافته اما همچنان مردم ترجیح می دهند از خودروی شخصی استفاده کنند.

او با بیان اینکه فضای فعلی بازار خودرو زمینه ورود دلالان را فراهم می کند، خاطرنشان کرد: بنابر مجموعه شرایط گفته شده و در یک راستا نبودن پارامتر‌های موجود، بازار خودرو گیج شده است؛ در این شرایط فضا برای جولان دلالانی که نقدینگی دارند فراهم شده و آن ها با عرضه و یا عدم عرضه خودروهای دپو شده خود بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

کریمی در پایان تاکید کرد: در حال حاضر به دلیل هم جهت نبودن پارامتر‌های موثر و سردرگمی بازار، بهتر است مردمی که به خودرو نیاز ندارند تامل کرده تا بازار به حالت طبیعی بازگردد.

/اقتصاد آنلاین

کد خبر: 36220640

برچسب‌ها

پربازدید

پربحث

آخرین خبرها