به رغم اعلام مسئولان درباره انفجار کپسول گاز مایع در حادثه سقز اما شاهدان آنجا آتش گرفتن شیلنگ یک کپسول را عامل اصلی این حادثه می‌دانند.

به گزارش سلام نو، خبرگزاری مهر – گروه استانها: پنج شنبه شب و به دنبال وقوع حادثه ای دلخراش در یک تالار عروسی در شهر سقز، متاسفانه ۱۱ نفر کشته و ۴۲ نفر دیگر نیز زخمی شدند.

بر اساس اعلام منابع بیمارستانی در شهرستان سقز، در همین حال وضعیت تعدادی از افراد زخمی وخیم گزارش شده است ولی از بدو وقوع حادثه نیروهای امدادی و آتش نشانی در محل حاضر شده اند.

مسئولان دولتی در استان و شهرستان دلیل اصلی وقوع این حادثه را انفجار کپسول گاز مایع اعلام کردند ولی روایت شاهدات عینی حاکی است که تنها آتش گرفتن یک شیلنگ عامل اصلی وقوع این حادثه دلخراش بوده است.

شهردار سقز در گفتگو با خبرنگار مهر در این خصوص اظهار داشت: متاسفانه حادثه در تالار مانگه شو در شهر سقز روی داد و در اولین تماس نیروهای پلیس و افراد یکی از اکیپ های آتش نشانی که نزدیک محل حادثه بود به آنجا اعزام شد.

چیا صالحی بابامیری ادامه داد: در مدت زمان کمتر از دو دقیقه نخستین اکیپ آتش نشانی سقز در محل حضور پیدا کرد و در ادامه نیز اکیپ های دیگری آتش نشانی به محل حادثه نیز اعزام شدند.

وی بیان کرد: متاسفانه ازدحام شدید جمعیت و همچنین حضور ماشین های مختلف باعث شد تا روند امداد رسانی با مشکل مواجه شود و به همین دلیل تلاش های جدی در این راستا صورت گرفت و امداد رسانی صورت گرفت.

شهردار سقز با اشاره به دلیل اصلی وقوع این حادثه، گفت: آتش گرفتن شیلنگ کپسول گاز مایع باعث ترس افراد شده و متاسفاده تمامی حاضران در تالار نیز به سمت درب خروجی هجوم می آورند.

وی افزود: این هجوم افراد به دلیل ترس از آتش سوزی بیشتر، باعث می شود تا افراد زیر دست و پا مانده و متاسفانه در نهایت ۱۱ نفر کشته و بیش از ۴۰ نفر زخمی می شوند.

یکی از افراد حاضر در این تالار عروسی به خبرنگار مهر گفت: ساعت حدود ۲۱:۳۰ دقیقه بود که افراد حاضر در تالار عروسی مانگه شو برای صرف شام به طبقه دوم هدایت شدند.

این شهروند سقزی ادامه داد: یک لحظه متوجه شدیم که دود زیادی از طبقه اول تالار بلند شد و عده ای با داد و فریاد به سمت درب خروجی تالار هجوم بردند.

وی گفت: من به همراه اعضای خانواده هم که نزدیک درب خروجی بودیم سریع از درب تالار خارج شدیم و متاسفانه در عرض چند ثانیه هجوم مردم به درب خروجی خیلی زیاد شد.

هجوم مردم به سمت درب خروجی تالار

این شاهد عینی ماجرا بیان کرد: همزمان با خروج مردم درب خروجی تالار که اتفاقا خیلی هم کوچک بود، عده ای دیگر با استفاده از صندلی و دیگر وسایل در دسترس شیشه های پنجره ها را شکسته و از درب خارج شدند.

یکی دیگر از شاهدان عینی که خود شاهد ماجرا بوده نیز به خبرنگار مهر، گفت: در محل آبدارخانه یا اتاقی که چای در آن درست می شد متاسفانه یکی از شیلنگ های متصل به کپسول گاز مایع جدا شد.

وی ادامه داد: به محض جدا شدن شیلنگ، متصدی کار تمام سعی خود را به کار گرفت تا با خم کردن شیلگ مانع خروج گاز از آن شود ولی متاسفانه تلاش های وی چاره ساز نبود و شیلنگ آتش گرفت.

این شهروند سقزی بیان کرد: به محض اینکه شیلنگ آتش گرفت دود زیادی تشکیل شد و مردم نیز در طبقه دوم متوجه ماجرا شده و به سمت درب خروجی هجوم آوردند که ازدحام جمعیت در درب خروجی به بالاترین حد ممکن رسید.

وی گفت: حضور مردم باعث شد تا افراد مسن و همچنین کودکان زیر دست و پا مانده و شماری از افراد کشته شوند و عده ای نیز با شکستن شیشه پنجره های تالار خود را از مهلکه نجات دادند.

آتش گرفتن شیلنگ متصل به کپسول گاز مایع

این شاهد عینی حادثه یادآور شد: هیچ فردی حتی خود متصدی درست کردن چای هم دچار آتش سوزی نشد ولی قطع شدن برق و تاریک شدن تالار و وجود دود زیاد مردم را سراسیمه کرد و متاسفانه این حادثه روی داد.

یکی دیگر از شاهدان عینی این حادثه ضمن اشاره به جزئیاتی دیگر، به خبرنگار مهر گفت: وقتی که دود زیاد تشکیل شد، متاسفانه همزمان هم برق تالار قطع شد و به همین دلیل مردم ازدحام زیادی را مقابل درب خروجی ایجاد کردند.

وی با بیان اینکه اگر مردم با آرامش از درب تالار خارج می شدند، هیچ کسی آسیبی نمی دید، افزود: من خیلی تلاش کردم تا یک کپسول آتش نشانی برای مهار آتش پیدا کنم که متاسفانه نتیجه نداد.

وی عنوان کرد: ساعت ۲۱:۳۹ دقیقه وقتی که همراه خانواده ام از درب تالار خارج شدم با آتش نشانی تماس گرفتم و متاسفانه بعد از حضور نیروهای امدادی به دلیل ازدحام جمعیت حتی کمک کردن به افراد زخمی نیز با مشکل مواجه شده بود.

این شاهد عینی گفت: به محض اینکه خبر پخش شد متاسفانه جمعیت زیادی از سقز به سمت تالار هجوم آورده و افراد همه دنبال اعضای خانواده خود بودند که فضای بسیار دلخراشی شکل گرفته بود.

بر اساس آنچه که شاهدان عینی از وقوع حادثه در سقز اعلام می کنند، متاسفانه یک سهل انگاری ساده باعث مرگ ۱۱ نفر و زخمی شدن ۴۲ نفر شد و یک عروسی را به عزا تبدیل کرد.

انجام مسائل و موارد ایمنی از سوی مکان های عمومی یکی از نیازهای لازم و ضروری است و در حالی که قبل از این نیز در کردستان و دیگر نقاط کشور از این دست حواث روی داده بود، ولی هیچ گاه مسائل و موارد ایمنی جدی گرفته نمی شود.

/مهر

کد خبر: 36211831

برچسب‌ها

پربازدید

پربحث

آخرین خبرها