رئیس جمهور ضمن تاکید بر اهمیت رقابت پذیری جهانی اقتصاد، اعلام کرد که الحاق به اوراسیا اتصال به اقتصاد جهانی را هموار می‌ کند

به گزارش سلام نو، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری عصر امروز دوشنبه پیش از عزیمت به ایروان پایتخت جمهوری ارمنستان در فرودگاه مهرآباد اظهار داشت: این سفر بنا به دعوت نخست وزیر ارمنستان برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اورآسیا انجام می‌شود.

رئیس جمهوری افزود: از آبان ماه اولین مرحله الحاق به اتحادیه اوراسیا انجام می‌شود و در واقع روابط تجاری منطقه آزاد ما با منطقه اوراسیا نسبت به کالاهایی که مشخص شده است، برقرار می‌شود که قدم‌های بعدی را باید برداریم.

چهارچوب‌های نشست۱+۵ مورد توافق همه طرف‌ها قرار گرفته بود

رئیس جمهوری اجلاس اورآسیا را حائز اهمیت دانست و افزود: سفر به ارمنستان عمدتا اقتصادی است در حالی که سفر قبلی به نیویورک عمدتا سیاسی و منطقه‌ای بود.

وی با بیان اینکه در نیویورک هم طرحی را برای امنیت منطقه هرمز ارایه کردیم و هم در زمینه مسایل جهانی بحث داشتیم، اظهارداشت: با گروه ۱+۴ در سطح وزیران جلساتی برگزار و موضوعاتی بررسی شد. آمادگی‌هایی هم برای برگزاری ۱+۵ به وجود آمده که چهارچوب‌های آن مورد توافق همه طرف‌ها قرار گرفته بود. یعنی چهارچوب آن مورد توافق هفت کشور بود. به اعتقاد من یک گام و قدم مهمی برداشته شد که این گام می‌تواند به شکل‌های دیگر ادامه پیدا کند.

روحانی یادآورشد: مسئله بسیار مهمی است که ما بتوانیم مسئله هسته‌ای را در روال قانونی و بین المللی خود قرار دهیم و دیگران را به توبه تشویق کنیم که زمینه آن آماده بود و می‌شود در شرایط بهتری آماده کرد.

رئیس جمهوری اورآسیا را اجلاسی اقتصادی و تجاری عنوان کرد و گفت: پیشرفت اقتصاد و قدرت اقتصادی یک کشور زمانی است که بتواند با اقتصاد جهانی رقابت کند. اگر ما قدرت رقابت نداشته باشیم بقیه دیگر حرف است. ما باید توانی پیدا کنیم که قدرت اقتصادی داشته باشیم و این قدرت ما بتواند قابل رقابت باشد که تمرین آن در منطقه است.

روحانی خاطرنشان کرد: اگر ما در سطح منطقه ای تمرین اقتصادی کنیم تمرین بسیار مهمی برای رقابت بسیار بالاتر و مهم‌تر در سطح اقتصاد جهانی است.

توافق ایران با اتحادیه اورآسیا از آبان ماه عملیاتی می‌شود

رئیس جمهوری گفت: قرقیزستان، قزاقستان، روسیه، بلاروس و ارمنستان پنج عضو این اتحادیه هستند و  کشورهای ایران، سنگاپور، مولداوی و ویتنام هم در مسیر الحاق قرار دارند که البته  از ۵ آبان ۹۸ توافق ما با اتحادیه اوراسیا اجرایی و عملیاتی می‌شود و ۵۰۲ قلم کالای ما از شرایط خاص ترجیحی یعنی با تعرفه تقریبا صفر می‌توانند استفاده کنند.

وی اضافه کرد: این اقلام می‌تواند به کشورهای اتحادیه اورآسیا صادر شود، البته این گام اول است و گام‌های بعدی هم در این زمینه باید برداشته شود.

الحاق به اوراسیا اتصال به اقتصاد جهانی را هموار می‌کند

روحانی افزود: الحاق به اوراسیا فرصت خوبی برای تجار و بازرگانان و بخش اقتصاد دولتی، عمومی و غیردولتی است که از این فرصت برای رابطه تجاری با این ۵ کشور استفاده کنند؛ البته اتصال به این ۵ کشور مسیر را برای اتصال به اقتصاد مناطق دیگر هموار می کند زیرا آنها به اقتصاد کشورهای مناطق دیگر متصل هستند.

رئیس جمهوری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران اولین بار است که وارد یک اتحادیه اقتصادی منطقه‌ای می شود،اظهارداشت:  البته عضویت در سازمان اکو قبل از انقلاب اسلامی انجام شد و پس از انقلاب هم به شکل دیگری تغییر کرد، اما این اتحادیه، اولین اتحادیه‌ای است که ما وارد آن می شویم/ ایرنا

کد خبر: 30228797

برچسب‌ها

پربازدید

پربحث

آخرین اخبار