نماینده تهران در مجلس گفت: دولت باید پاسخگوی ابهامات امنیتی در پرونده مازیار ابراهیمی باشد زیرا بازداشت افرادی و گرفتن سریع اتهامات و نمایش تلویزیونی آن متناسب با روش های اسلامی ما نیست

به گزارش سلام نو، ماجرای بازداشت‌ افرادی که از آنها به عنوان افراد مسئول ترور دانشمندان هسته‌ای توسط وزارت اطلاعات وقت یاد شد و پس از آن توسط «مازیار ابراهیمی» یکی از بازداشتی‌های این ماجرا به طور کامل رد شد، از آن دسته موضوعاتی است که طی هفته های اخیر به شدت در رسانه ها و شبکه های اجتماعی بازتاب یافته است، اما هنوز افرادی که در آن برهه مسئولیت داشته اند، از جمله وزیر وقت توضیحی در مورد این اقدام نداده اند.

به گزارش «تابناک»، پس از افشای این مساله توسط شخصی به نام «مازیار ابراهیمی» حجت الاسلام «سید محمود علوی» وزیر اطلاعات دولت های نهم و دهم تنها به اینکه در خصوص این موضوع نشست خبری برگزار خواهد کرد تا اقدامی که وزیر پیش از او انجام داده است را تشریح و در مورد علل و عوامل آن سخن بگوید؛ هر چند باید وزیر و مسئولان وقت وزارت اطلاعات در خصوص چنین مساله ای پاسخگو باشند که البته تاکنون شاهد آن نبوده ایم.

«علی ربیعی» سخنگوی دولت در یکی از جلسات پاسخگویی به خبرنگاران موضوعاتی را که توسط «مازیار ابراهیمی» یکی از بازداشتی‌های ماجرای ترور دانشمندان هسته ای عنوان شده را تائید کرده و حتی تاکید می کند که از او و افرادی که در این زمینه اشتباهی در مورد آنها صورت گرفته بود دلجویی شده است تا مشخص شود که وزارت اطلاعات در دولت قبل مرتکیب چه اشتباه بزرگی شده و چه قصوری انجام داده است.

«علی مطهری» نماینده تهران نیز در این رابطه معتقد است باید دستگاه و مسئولی که چنین قصوری را داشته عذر خواهی کند. او گفته «موضوع مطرح ‌شده، موضوع بسیار مهمی است. در نتیجه دولت و به ‌طور کلی حکومت باید پاسخگوی ابهامات ایجاد شده باشند. اینکه تروری اتفاق افتاده و بعد مسئولان امنیتی و اطلاعاتی کشور برای اینکه به سرعت جوابی به مردم دهند و مسئولیت را از سر خود بازکنند، اقدام به بازداشت افرادی کنند و بعد هم آنان را تحت فشار به اعترافاتی درباره ترور دانشمندان هسته‌ای ایران کنند و در صدا و سیمای جمهوری اسلامی هم نمایش دهند، اصلا متناسب با اخلاق و روش‌های اسلامی ما نیست.»

نایب رئیس سابق مجلس در عین حال تاکید کرده که «ممکن است سازمان‌های اطلاعاتی دنیا از این قبیل اقدامات انجام دهند و توجیهاتی نیز برای خود داشته باشند؛ ولی ما در جمهوری اسلامی به عنوان حکومتی اسلامی مجاز به این قبیل اقدامات نبوده و نخواهیم بود. نمی‌توانیم به بهانه حفظ نظام و نشان دادن اقتدار آن به چنین اقداماتی دست بزنیم. ما در حکومت اسلامی حق این اقدامات را نداریم؛ چرا که اسلام دست ما را بسته است.با این حال متاسفانه شاهد هستیم که در جمهوری اسلامی از این اتفاقات رخ می‌دهد و افرادی به بهانه حفظ نظام، ممکن است فردی را که جنایتی مرتکب نشده متهم کنند. آن ‌هم فقط برای اینکه جوابی به مردم داده باشند. این ظلم است؛ ما مجاز به این اقدامات نیستیم.»

وی عنوان کرده است: «موضوع کسانی که به عنوان قاتل شهدای هسته‌ای به جامعه معرفی شدند و مدتی نیز و از روی اجبار اعترافاتی را مطرح کردند و بعد هم آزاد شدند، می‌تواند درسی برای همگان باشد و بنده امیدوارم که این موارد عبرتی باشد برای مسئولان دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی. این را نیز باید بگویم که ما از اینکه این بی‌گناهان اعدام نشدند، خوشحالیم و همچنین تشکر می‌کنیم از نظام جمهوری اسلامی که وارد عمل شد و این افراد را نجات داد ولی به هرحال دولت و وزیر اطلاعات سابق ( حیدر مصلحی ) حتما باید پاسخگوی این موارد باشند. آنها باید بگویند که چرا و به چه دلیل و با چه مجوزی این اقدامات را انجام دادند. آقای مصلحی باید پاسخگوی این سوالات و ابهامات ایجاد شده باشد.»

مطهری یادآور شده: «ما معتقدیم که همه ‌چیز باید در کشور روشن و شفاف باشد. ما نباید به مردم دروغ بگوییم. اگر روزی تروری در کشور اتفاق افتاد و دستگاه‌های مسوول به هر دلیلی نتوانستند قاتل را پیدا کنند، بیایند و این موضوع را به مردم اعلام کنند. نباید بی‌جهت و برای اینکه به قول خودشان اقتدار نظام را نشان دهند، افراد بی‌گناهی را متهم کنند. نظام جمهوری اسلامی باید الگویی باشد برای تمام جهان. نمی‌شود که ما هم مانند سایر نظام‌های امنیتی و اطلاعاتی از این قبیل جنایت‌ها انجام دهیم.»

وی در عین حال گفته «سکوت درست نیست؛ افرادی که ثابت شده اشتباه کرده‌اند، باید عذرخواهی کنند و همزمان خسارت‌هایی را که به آن افراد (مازیار ابراهیمی و سایر متهمان پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای) وارد کرده‌اند، جبران کنند. حتی باید از خانواده آنان نیز دلجویی شود. این اقدامات است که اعتماد جامعه را به نظام جمهوری اسلامی افزایش می‌دهد. پنهان‌کاری موضوع درستی نیست. اگر در جایی اشتباهی انجام شده باید این موضوع را اعلام کنیم. هیچ اشکالی ندارد. آن زمان است که مردم حرف‌ها و اظهارات ما را باور خواهند کرد ولی اگر دائم ما دروغ بگوییم و فکر کنیم با این رفتارها اقتدار نظام را بالا می‌بریم، اشتباه است. ما باید بدانیم که اقتدار نظام جمهوری اسلامی مستقیما به اعتماد مردم بستگی دارد. بنابراین امروز دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی و حتی قضایی و کلیه افرادی که خطا کرده‌اند، باید عذرخواهی کنند. این موضوع باید به امری رایج در کشور تبدیل شود.»

سه نکته خیلی مهم در ماجرای معرفی افرادی که تقصیری در ماجرای ترور شهدای هسته ای نداشته اند، اما بنا به اجبار دستگاه امنیتی و مسئولان وقت آن مجبور به اعتراف درباره عملی که هیچگاه مرتکب آن نشده اند، وجود دارد. اول اینکه در حکومت و کشوری که پایه آن اسلامی است، هیچگاه نباید شاهد رویه ای مانند آنچه در دستگاه های امنیتی کشورهای غربی و غیر مسلمان صورت می گیرد و ما خودمان منتقد درجه یک آن هستیم، صورت بگیرد.

دوم اینکه نمی شود، عده ای را بیگناه به عنوان متهم معرفی کرد و بعد از جمع و جور کردن یک مساله از آنها دلجویی کرد؛ این مساله علاوه بر اینکه با اخلاق اسلامی و دینی سازگاری ندارد، باعث کاهش اقتدار دستگاه های امنیتی جمهوری اسلامی که همواره با آمادگی بسیار در مقابل اقدامات دشمنان ایستاده و عمل کرده اند می شود و از طرفی بی اعتمادی مردم و بخش های مختلف را به اقدامات بعدی دستگاه های امنیتی به همراه می آورد.

اما مهمترین موضوع این است که افرادی نظیر حجت الاسلام علوی وزیر فعلی اطلاعات و «علی ربیعی» سخنگوی دولت کنونی که این موضوع ارتباطی به آنها ندارد در این خصوص اظهار نظر کرده اند و از دلجویی و اقدامات صورت گرفته سخن به میان آورده اند. نکته مهم این است که چطور افرادی نظیر حجت الاسلام «حیدر مصلحی» که پیش از این مرتب از کشف فتنه ها سخن می گفتند، در باره این موضوع که مسقیما به انها مربوط می شود، سکوت کرده و سخنی بر زبان جاری نمی کنند؟!  آقای ممصلحی حتما باید پاسخگوی این موارد باشد و توضیح بدهد که چرا، به چه دلیل و با چه مجوزی این اقدامات را مجموعه تحت مدیریت او انجام داده است؟/ تابناک

کد خبر: 26721229

برچسب‌ها

پربازدید

آخرین خبرها