یک عضو حزب اعتماد ملی گفت: مجلس یکدست نباید خواسته هیچ یک از جریانات سیاسی در کشور باشد زیرا کیفیت برای داشتن مسیری موفق بسیار مهم تر از کمیت است

اصلاح طلبان برای ورود به انتخابات مجلس هنوز تصمیم نگرفته اند که چه ساز و کاری در پیش بگیرند. بخشی از این جریان اعتقاد دارد که نتیجه دلخواه از ائتلاف های سیاسی اخیر جریان اصلاحات با دیگر جریانات سیاسی یعنی اعتدالیون و بخشی از اصولگرایان معتدل به دست نیامده و نارضایتی بدنه اصلاح طلب از عملکرد این جریان هم به همین مساله بر می گردد؛ چرا که آنها نتوانسته اند شعار انتخاباتی خود را عملی سازند.

به گزارش «سلام نو»، بر خلاف بخش اول که معتقدند از ائتلاف های انتخاباتی اخیر این جریان نتیجه دلخواه به دست نیامده و برای نیل به روند اصلاحی آنها نیاز دارند که تنها با آرام و مارک اصلاح طلبی و بدون هیچگونه ائتلاف سیاسی در انتخابات شرکت کنند؛ بخش دیگری هستند که اعتقاد دارند نتیجه 100 درصدی از ائتلاف های سیاسی به دست نیامده، اما آنچه تاکنون حاصل شده هم نامطلوب نبوده است.

بر همین اساس مخالفان ائتلاف سیاسی در اردوگاه اصلاح طلبی بر حضور مستقلانه این جریان در انتخابات اسفند ماه مجلس تاکید دارند و بر این عقیده اند که آنها توان لازم برای کسب نتیجه در انتخابات اسفندماه را دارند و می توانند تنها با تمسک به لیست کاملا اصلاح طلبانه موفقیت هایی به دست آورده و شرایط را برای حضور یک کاندیدای تمام اصلاح طلب در انتخابات ریاست جمهوری 1400 فراهم سازند.

بر خلاف این عده، دسته دوم معتقدند که اصلاح طلبان نه تنها نباید پیوند ائتلاف سیاسی خود با معتدلان و بخش اعتدالگرای جریان اصولگرایی را بگسلند، بکله برای تقویت آن در انتخابات مجلس یازدهم نیز باید بکوشند، چراکه با توجه به عملکرد فراکسیون امید در مجلس دهم خیلی نمی توان امیدوار بود که اصلاح طلبان بتوانند به موفقیتی در این انتخابات برسند.

اخیرا «بهزاد نبوی» از چهره شاخص جریان اصلاح طلب ابراز عقیده کرده که پس از انتخابات ۸۸ آرایش سیاسی کشور تغییر کرده است، درباره انتخابات مجلس یازدهم می‌گوید که مانند انتخابات گذشته، اصلاح طلبان باید برای کنار زدن تندروها با چهره‌های اعتدالی اصولگرا ائتلاف کنند. او از عملکرد فراکسیون امید هم انتقاد می کند و می گوید تلاش های زیادی کرده که دو فراکسیون امید و مستقلین یک فراکسیون واحد و متحد شوند.

حالا یک عضو حزب اعتماد ملی در گفت و گو با خبرنگار «تابناک» اظهار کرد: جریانات سیاسی اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا برای پیروزی در انتخابات نیازمند ائتلاف با سایر گروه‌ها هستند.

«محمدرضا خباز» درباره اظهارات بهزاد نبود چهره سیاسی اصلاح‌طلب مبنی بر اینکه اصلاح‌طلبان برای پیروزی در انتخابات باید به فکر ائتلاف با سایر جریانات باشند گفت: هر جریان سیاسی که در داخل کشور فعالیت می‌کند طبیعتا باید در جریان انتخابات‌های مختلف حضور داشته باشد و با حضور خودش بتواند برنامه‌ها، پیشنهادات و نظرهای خود را به اطلاع مردم عزیز کشورمان برساند.

وی افزود: طبیعی است که در انتخابات مجلس چون قوه‌مقننه شکل می‌گیرد طبیعتا باید هر دو جریان سیاسی کشور که از اصالت ۴۰ ساله برخوردارند بتوانند در جریان انتخابات حضور داشته باشند و نقش‌آفرینی کنند.

عضو حزب اعتماد ملی تصریح کرد: چون ۱۰ دور از عمر مجلس سپری شده طبیعتا ما یکسری تجربیاتی داریم که این تجربیات مجانی به دست نیامده و حاصل تلاش‌ها، هزینه‌ها و فعالیت‌های بسیار سنگینی است.

خباز خاطرنشان کرد: تجربه به ما ثابت کرده ما اگر قوه‌مقننه قوی داشته باشیم می‌شود امیدوار بود که همه کشور به تبع آن اصلاح شود.

وی با اشاره به اینکه امام فرمود مجلس در راس امور است تاکید کرد: اگر مجلس ضعیفی با نمایندگان ضعیفی تبیین شود طبیعتا نمی‌شود از آن مجلس کار قوی و بزرگ انتظار داشت و ممکنه خدای ناکرده دست خوش ناملایماتی شود.

این چهره سیاسی اصلاح‌طلب گفت: اگر مجلسی قوی و توانمند داشته باشیم بدون شک این مجلس توانمند خواهد توانست در این شرایط بسیار حساس کشور در رفع مشکلات کشور قدم‌های موثری بردارد.

خباز اظهار کرد: ما معتقدیم کار اصلی مجلس ریل‌گذاری است و ریل اصلاح امور کشور را مجلس تعیین می‌کند و قطار اجرا به وسیله قوه‌مجریه عملی می‌شود و قطار قوه‌قضائیه برای اجرای عدالت از رو این ریل عبور خواهد کرد از این رو اگر این ریل‌گذاری محکم و قوی باشد شرایط کشور بهتر می‌شود.

وی افزود: هریک از جریاتات سیاسی چه اصلاح‌طلب و چه اصولگرا نباید به این فکر باشد که مجلسی یکدست در اختیار داشته باشد چرا کمیت مهم نیست و این کیفیت است که ادامه یک مسیر موفق را تعیین می‌کند.

عضو حزب اعتماد ملی تصریح کرد: به نظر من هم لیست اصلاح‌طلبان می‌تواند تعدادی اصولگری قوی و چهره‌های جدید داشته باشد و این رویه در بین اصولگرایان نیز می‌تواند وجود داشته باشد.

خباز  با بیان اینکه اصلاح‌طلبان و اصولگرها هیچ دشمنی باهم ندارند خاطرنشان کرد: رویکردهای این جریانات تنها بازی سیاسی و الان زمان این است که دو جریان سیاسی حتی در صورت داشتن قدرت به فکر تک‌روی نباشند.

وی تاکید کرد: اینکه جریانات سیاسی یک لیست را معرفی کنند و به مجلس بفرستند و هیچ ائتلافی نکنند قابل قبول نیست.

این چهره سیاسی اصلاح‌طلب گفت: اینکه برای انتخابات چهره‌های شاخص وارد مجلس شوند نیازمتد ائتلاف است و اصلاح‌طلبان نیز باید به دنبال استفاده اژ ظرفیت سایر گروها باشند تا به اهداف مدنظر خود از جمله پیروزی در انتخابات دست پیدا کنند چراکه بدون ائتلاف حضور در انتخابات و جلب نظر مردم بسیار دشوار خواهد بود./ تابناک

کد خبر: 25705692

برچسب‌ها

پربازدید

پربحث

آخرین اخبار