۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۲

بازار ارز هفته را با روند کاهشی قیمت‌ها آغاز کرد. هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ ۱۱۷۵۰ تومان خریداری و به قیمت ۱۱۸۰۰ تومان به متقاضی دریافت دلار آمریکا فروخته شد که این نرخ نسبت به روز پنج شنیه، ۵۰ تومان کاهش داشت. بهای دلار در بازار آزاد، کمتر از نرخ صرافی بانکی بود و به قیمت ۱۱۷۰۰ تومان فروخته شد. همچنین هر اسکناس یورو به نرخ ۱۳۲۵۰ تومان خریداری شد و به قیمت ۱۳۳۰۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد. این نرخ نسبت به روز پنج شنبه، ۵۰ تومان ارزان‌تر بود. 

صندوق بین‌المللی پول: تعرفه‌های آمریکا رشد اقتصادی چین را کاهش می دهد

به گزارش سلام نو، به صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش خود اعلام کرد: تعرفه واردات بر کالاهای چینی که توسط کاخ سفید اعمال شده است، رشد اقتصادی پکن را طی سال جاری به طور نسبی کاهش خواهد داد. در گزارش این صندوق آمده است: پیش‌بینی‌ها از رشد 6.2 درصدی اقتصادی چین در سال 2019 حکایت دارد؛ چراکه دولت چین با اجرای برخی سیاست‌های محرک اقتصادی در تلاش است تا از تاثیر منفی اعمال تعرفه بر واردات 200 میلیارد دلار کالا از چین به آمریکا توسط کاخ سفید بکاهد.  صندوق بین‌المللی پول از چین خواسته است تا در قالب یک توافق تجاری جامع و در راستای جلوگیری از آسیب دیدن نظام بین‌المللی، اختلافات تجاری خود با واشنگتن را حل کند. این صندوق معتقد است در شرایط کنونی، اقتصاد چین با موانع خارجی در زمینه رشد و شرایط غیرمطمئن روبه‌رو است صندوق بین‌المللی پول همچنین اعلام کرده است: افزایش قیمت مواد غذایی به افزایش تورم در چین منجر خواهد شد.

سبزپوشی بورس در اولین روز هفته

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز شنبه، با افزایش ۱۴۳ واحدی معادل ۰.۰۶ درصد به رقم ۲۵۵ هزار و ۳۰۶ واحد رسید. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش ۳۸ واحدی به رقم ۶۸ هزار و ۹۹۵ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز، با رشد ۵۵۵ واحدی معادل ۰.۸۵ درصد، عدد ۶۵ هزار و ۸۸۶ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۳۷۲ واحدی معادل ۰.۸۵ درصد به رقم ۴۴ هزار و ۱۶۷ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، ۱۸۴ واحد افزایش معادل ۰.۰۶ درصد را رقم زد و به سطح ۲۸۹ هزار و ۱۲۲ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با ۳۵۹ واحد کاهش معادل ۰.۱۹ درصد به رقم ۱۸۵ هزار و ۵۵۲ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۲۳۵۲ واحد افزایش معادل ۰.۴۶ درصد همراه بود و عدد ۵۱۹ هزار و ۱۸۷ واحد را به نمایش گذاشت.

صادرات ۴ میلیارد دلاری توسط هزار و ۱۰۰ واحد صنعتی

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک وشهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به فعالیت هزار و ۱۰۰ واحد در بخش صادرات گفت: براساس آخرین امار در سال گذشته سهم صادرات آن‌ها ۴ میلیارد دلار بوده است، همچنین ۱۷ هزار شغل با سرمایه گذاری ۲ میلیارد دلاری در شهرک‌های نواحی صنعتی فراهم شده است.

زلزله در بانک مرکزی ترکیه

در تازه ترین دور از تغییر سیاست‌های بانک مرکزی ترکیه و شیوه تفکر رئیس قبلی این بانک، شمار زیادی از مدیران ارشد بانک مرکزی به همراه هاکان کارا، مشاور ارشد اقتصادی این بانک توسط رئیس جدید از سمت خود برکنار شدند. این اتفاق نگرانی زیادی در بین فعالان مالی ترکیه ایجاد کرده است. طبق اعلام بانک مرکزی ترکیه، این تصمیم پس از جلسات داخلی و در راستای کارایی بیشتر بانک مرکزی اتخاذ شده است. این اتفاق تنها کمی پس از آن صورت می‌گیرد که رجب طیب اردوغان - رئیس‌جمهور ترکیه - در سخنانی از لزوم بازسازی در ساختار بانک مرکزی این کشور سخن گفته بود.

چرا دلار افت کرد؟

به گفته فعالان، یکی از مهم‌ترین عواملی که زمینه‌ساز افزایش شیب کاهشی بازار ارز در روز ابتدایی هفته شد، تعطیلی بازارهای همسایه بود. براساس صحبت‌های فعالان، در اولین روز هفته بازار معاملات حواله درهم جدیت روزهای سابق را نداشت و حجم معاملات پایین آمده بود. در این شرایط، برخی کانال‌های اطلاع‌رسانی عنوان می‌کردند که قیمت درهم تا حدود ۳ هزار و ۲۴۰ تومان پایین رفته است. علت افت حواله درهم نیز به نزدیک بودن به عید قربان و کاهش فعالیت بازیگران بزرگ بازار نسبت داده شد. از آن سو، بازار معاملات هرات افغانستان نیز یک هفته به مناسبت عید قربان تعطیل اعلام شد. به باور شماری از بازیگران ارزی، به‌دلیل کاهش تحرکات بازارهای همسایه، حجم معاملات در بازار داخلی نیز پایین آمده بود. از طرف دیگر فعالان بازار عنوان می‌کنند، در روزهای اخیر کمتر کسی برای خرید دلار و سکه به میدان فردوسی و سبزه‌میدان مراجعه می‌کند؛ زمانی که تقاضای نقدی در بازار حضور ندارد، قیمت تنها از کانال حواله می‌تواند تحریک می‌شود که به‌دلیل تعطیلی نسبی بازار درهم، حجم این گونه معاملات نیز افت پیدا می‌کند.

رشد نرخ تورم تولید گاوداری‌های صنعتی در بهار ۹۸

مرکز آمار اعلام کرد: نرخ تورم تولید محصولات گاوداری‌های صنعتی کشور در بهار امسال به رقم ۵۰۲.۴ رسید که نسبت به زمستان گذشته رشد ۴.۴درصدی داشت. براساس اعلام مرکز آمار در بهار امسال شاخص کود با رقم ۱۱ درصد بیشترین رشد و گاو شیری با ۰.۰۴ درصد کمترین کاهش را نسبت به فصل زمستان (۱۳۹۷) داشته است. همچنین بررسی نرخ تورم تولید محصولات گاوداری‌های صنعتی نشان می‌دهد که بیشترین افزایش نرخ تورم در مدت زمان بررسی مربوط به استان خوزستان با ۲۷.۹ درصد و بیشترین کاهش نیز در استان سمنان با ۱.۳ درصد کاهش است. براساس این گزارش نرخ تورم تولید گاو تلیسه در بهار امسال نسبت به زمستان سال گذشته ۴.۲ درصد رشد و تولید گاو شیری۰.۰۴ درصد کاهش، تولید گاو نر ١.٢٩ درصد افزایش، گوساله پرواری ۴.۶درصد افزایش داشته است. همچنین نرخ تورم تولید گاو حذفی شیری ۲.۲۵ درصد رشد، گوساله نر زیر چهار ماه هشت درصد رشد، شیر ۷۹.۵ درصد افزایش یافته است.

معامله‌گران سکه در موقعیت فروش قرار گرفتند

در پایان معاملات دیروز، هر قطعه سکه تمام طرح قدیم به رقم ۴ میلیون و ۹۰ هزار تومان رسید. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (سکه امامی) با کاهش ۴۰ هزار تومانی نسبت به روز پنج شنبه، ۴ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان قیمت گذاری شد. هر نیم سکه بهار آزادی نیز به رقم ۲ میلیون و ۲۱۰ هزار تومان و ربع سکه بهار آزادی نیز به رقم یک میلیون و ۴۲۰ هزار تومان رسید. هر سکه یک گرمی نیز، ۹۶۰ هزار تومان می‌باشد. هر گرم طلای ۱۸ عیار به رقم ۴۱۲ هزار تومان معامله شد. این در حالی است که در ابتدای صبح، ۴۲۰ هزار تومان بود. همچنین هر مثقال طلای ۱۷ عیار که به عنوان مبنا برای محاسبات نرخ گذاری است، به یک میلیون و ۷۹۰ هزار تومان رسید و نسبت به ابتدای معاملات، ۳۰ هزار تومان کاهش داشته است. حباب سکه امامی نیز در اولین روز هفته، به ۱۰۰ هزار تومان رسید. روند بازار دیروز، به گونه ای بود که با توجه به کاهش قیمت دلار و یورو، معامله‌گران  بیشتر در موقعیت فروش قرار گرفتند.

صادرات نفت عربستان افزایش نمی‌یابد

یک مسئول عربستانی اعلام کرد این کشور قصد دارد در ماه‌های اوت و سپتامبر امسال، با وجود تقاضای بالای مشتریان خود، صادرات نفت را کمتر از ۷ میلیون بشکه در روز نگه دارد تا به کاهش ذخیره‌سازی نفت جهان و بازگرداندن توازن به بازار نفت کمک کند. این مسئول اعلام کرد درخواست برای خرید نفت از شرکت آرامکو عربستان در ماه سپتامبر امسال بالا بوده که نشان‌دهنده شرایط مطلوب تقاضای جهانی نفت است. با این حال، عربستان تولید نفت خود را کمتر از ۱۰ میلیون بشکه در روز و صادراتش را کمتر از ۷ میلیون بشکه در روز نگه می‌دارد.

رشد اقتصادی انگلیس منفی شد

رشد اقتصادی انگلیس در سه ماهه دوم سال جاری برای نخستین بار از سال 2012 تاکنون نسبت به سه ماهه قبل منفی شد.  بر اساس آمار منتشرشده رشد اقتصادی انگلیس در سه ماهه منتهی به ماه جولای منفی 0.2 درصد نسبت به سه ماهه نخست بوده است که حتی نتوانست انتظار کارشناسان را نیز برآورده کند. کارشناسان اقتصادی در نظرسنجی قبلی رویترز رشد اقتصادی انگلیس در سه ماهه دوم را صفر درصد پیش بینی کرده بودند.

بودجه سال آینده متفاوت از گذشته

محمدباقر نوبخت در حاشیه نخستین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال 1399 گفت: بر اساس اصلاح ساختاری که به صورت یک طرح تهیه شده باید بودجه سال آینده را متفاوت از سال‌های گذشته طراحی کنیم. وی افزود: در اصلاح ساختار بودجه چهار حوزه نسبت به گذشته اصلاح و تغییر پیدا کرد که یکی از آنها اصلاح درآمدهاست با توجه به اینکه رویکرد اصلاح ساختار بودجه کاهش وابستگی به نفت است اما تا الان تحقق پیدا نکرده است. نوبخت گفت: بنابراین باید بودجه سال آینده به گونه ای تهیه شود که منابع نفتی را بر اساس این ابلاغیه و اجرای طرح اصلاح ساختار به حداقل برسانیم. رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: با توجه به اینکه می خواهیم از نفت جدا شویم و وابستگی آن را در بودجه به حداقل برسانیم باید منابع جایگزینی داشته باشیم بنابراین یک بخش کاهش منابع را از طریق جایگزین کردن منابع دیگر باید جبران کنیم و بخش دیگر را باید از طریق کاهش هزینه و کارا کردن هزینه ها تحقق ببخشیم. /خبرگزاری صدا و سیما

جهش 100 دلاری طلا در یک هفته

قیمت طلا روز جمعه، آخرین روز کاری جهانی را با نوسان در اطراف 1500 دلار به پایان برد و به علت عملکرد ملایم بانک‌های مرکزی در جهان و تشدید تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین بهترین عملکرد هفتگی در سه سال گذشته را ثبت کرد.  هر اونس طلا در بازارهای جهانی با  دلار کاهش 1496.95 دلار فروخته شد. قیمت طلا در اوایل هفته گذشته از 1500 دلار نیز گذشته بود که نخستین بار از آوریل 2013 به شمار می‌رود. بانک‌های مرکزی نیوزیلند، تایلند و هند با یک سری کاهش نرخ بهره‌ها، بازار را حیرت‌زده کردند. بانک مرکزی آمریکا نیز هفته گذشته برای نخستین بار از سال 2008 تاکنون نرخ بهره بانکی خود را کاهش داد. جیگار تریودی، تحلیلگر بازار گفت: «درگیری‌های تجاری بازار را گیج کرده است. ما تصحیح فنی قیمت‌ها را غیرمحتمل نمی‌دانیم اما 1500 دلار اکنون یک رقم عادی جدید است مگر اینکه روابط تجاری به مسیر درست بازگردد.» طلا طی هفته گذشته 4.4 درصد افزایش یافت که بیشترین افزایش از آوریل 2016 به شمار می‌رود و حدود 17 درصد از ابتدای سال افزایش ارزش داشته است. این فلز گران بها طی هفته گذشته بیش از 100 دلار گران شده است.

جریمه هنگفت برای شرکت مادر مرسدس‌بنز

نشریه آلمانی اشپیگل خبر داده است که دادستان‌های این کشور در آستانه اعمال جریمه ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد یورویی ( ۸۹۷ میلیون تا ۱۲/ ۱ میلیارد دلار) برای دایملر، شرکت مادر مرسدس‌بنز هستند. اتهام دایملر نقض مقررات مربوط به کاهش آلایندگی در خودروهای خود است. به نقل از دنیای اقتصاد؛ بر این اساس برای نخستین‌بار نهاد موتورسازی آلمان پی برده بود که نرم‌افزاری را در خودروهای مرسدس کلاس سی نصب کرده‌اند که می‌تواند با کمتر نشان دادن آلاینده‌های تولیدی این خودروها، مقررات مربوطه را دور بزند. این نهاد در ادامه مرسدس‌بنز را وادار ساخت تا ۲۸۰ هزار دستگاه از خودروهای دارای نرم‌افزار مزبور را فراخوان دهد. گفته می‌شود که برای هرخودرو تا پنج هزار یورو جریمه در نظر گرفته شده است. با این حال یک سخنگوی دفتر دادستانی آلمان تاکید کرده است که روند تحقیقات ادامه دارد و تا پیش از پایان سال‌جاری میلادی به اتمام نمی‌رسد. پیش‌تر شرکت‌های دیگری نیز نظیر فولکس‌واگن، آئودی و پورشه به اتهام مشابهی مورد جریمه قرار گرفته‌اند.

ترامپ: بانک مرکزی دستمان را بسته است!

رئیس جمهور آمریکا با بیان این‌که برای رسیدن به توافق با چین آماده نیست، آینده مذاکرات تجاری را در هاله‌ای از ابهام قرار داد. به نظر می رسد که جنگ تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان به این زودی‌ها تمام نخواهد شد. ترامپ که در جمع خبرنگاران در شهر نیویورک حاضر شده بود گفت: داریم با چینی‌ها مذاکره می‌کنیم اما برای توافق آماده نیستیم. خواهیم دید چه می‌شود. بخش دیگر سخنان ترامپ در خصوص فدرال رزرو بود و بار دیگر نوک تیز انتقادات رئیس جمهور جمهوری‌خواه آمریکا، نرخ بهره و سیاست‌های فدرال رزرو را نشانه گرفت. وی با بیان این‌که دست اقتصاد آمریکا توسط فدرال رزرو بسته شده است، خواهان کاهش یک درصدی نرخ بهره شد. این برای نخستین بار است که ترامپ خواهان کاهش نرخ مشخصی شده است، با این حال هنوز مشخص نیست که وی چگونه می خواهد مدیران بانک‌مرکزی را برای چنین کاری متقاعد کند. وی افزود که دلار بیش از حد نیرومند به تولیدکنندگان آمریکا خسارات زیادی زده است و لازم است چرخه کاهش نرخ بهره که ماه گذشته آغاز شد با جدیت ادامه یابد./تابناک

کد خبر: 25651579

برچسب‌ها

پربازدید

پربحث

آخرین خبرها