یو‌اس‌اِی‌تودی نوشت: ترامپ وعده داد آمریکائی ها در دوره او از پیروزی خسته شوند ولی ما از انتظار پیروزی خسته شدیم!

به گزارش سلام نو به نقل از یو‌اس‌ای تودی، از زمانی که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا مبارزات انتخاباتی‌اش را آغاز کرد، مدام تبلیغ می کردکه روزی آمریکا آنقدر پیروزی به دست می‌آورد که از آن خسته شود. اکنون دو سال و نیم از به قدرت رسیدن او می‌گذرد و ما از انتظار برای پیروزی خسته شده‌ایم.

چه در جنگ تجاری سیزده ماهه با چین، چه در مقابله با کره‌شمالی و ایران، دستاوردهای او بسیار جزیی و بی اهمیت بوده است.

اما ترامپ در مورد ایران عجیب عمل کرد. حتی نمایش ترامپ در برابر ایران، گیج‌کننده بوده است. از یک توافق بین‌المللی خارج شد و دوباره تحریم‌ها را اعمال کرد. حتی معلوم نبود که چه هدفی را دنبال می‌کند.

به نظر می‌رسد که ترامپ گرفتار امیال و غرایض متضاد خود شده است. از یک سو می خواهد دستاوردهای اوباما را نبود کند. در عین حال خواهان توافقی جدید است. از سوی دیگر می خواهد گرفتار جنگ نشود.

کاخ سفید این روزها  غرق در اختلاف است. پمپئو  تغییر نظام و حاکمیت  ایران را می‌خواهد  و «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا تمایلاتی جنگ‌طلبانه دارد.  اما ترامپ تمایلی به هیچکدام از این راهکارها ندارد.

آشفتگی‌ها و سردرگمی های ترامپ  به این موارد محدود نمی‌شود. ترامپ بارها از مذاکره حرف می‌زند اما مهم‌ترین ابزار مذاکره ایران یعنی ظریف را تحریم می کند. از سوی دیگر، خواهان تشکیلی ائتلافی در خلیج‌فارس است که تا کنون جز انگلستان همراهی نداشته است. ترامپ بارها از برجام انتقاد می‌کند اما هفته پیش یکی از معافیت‌های هسته‌ای ایران را تمدید کرد. ترامپ نشان داده است که رویه ثابتی ندارد و هر لحظه ممکن است تصمیم خود را تغییر دهد. سیاست آشفته ترامپ و فشار حداکثری باعث شده است که موقعیت تندروها در ایران تقویت شود و ثابت کرد که دولت ترامپ به حرف‌ها و توافق های خود پایبند نیست بنابراین در این شرایط ما پیروزی را نخواهیم دید./ ایلنا

کد خبر: 25170527

برچسب‌ها

پربازدید

پربحث

آخرین اخبار