پنجمین دوره انتخابات شورایاران شهر تهران که تماما به شکل الکترونیکی برگزار می شود و از 8 صبح  آغاز شده است، به دلیل استقبال رای دهندگان تا ساعت 20 امشب جمعه چهارم تیر تمدید شد

به گزارش سلام نو، تمام صندوق‌های اخذ رای در حالی در مدار قرار گرفت که به گفته مسئولان ستاد انتخابات، امکان رای‌گیری برای دومین‌بار به هیچ‌وجه وجود ندارد.

امروز علاوه بر سخنگوی دولت، استاندار ، شهردار و رییس شورای شهر تهران، جمعی از نمایندگان مردم تهران در مجلس شورای اسلامی هم از ستاد اجرایی انتخابات بازدید کردند از جمله پروانه مافی، مصطفی کواکبیان و الیاس حضرتی و حجت‌الاسلام مهدی شیخ.

تمدید مجدد زمان انتخابات تا ساعت 20

غلامحسین محمدی عصر امروز با حضور در جمع خبرنگاران مستقر در ستاد انتخابات شورایاری‌ها از تمدید مجدد زمان انتخابات تا ساعت 20 خبر داد و گفت: با توجه به استقبال پرشور و مشارکت قابل قبول شهروندان تهرانی در پنجمین دوره انتخابات شورایاری و همچنین صف‌های طولانی رای دهندگان در تمامی حوزه‌های انتخابیه، هیات اجرایی خواستار تمدید مهلت انتخابات شورایاری‌ها برای دو ساعت شد که هیات نظارت آن را پذیرفت.

وی افزود: درب شعب رای‌گیری راس ساعت ٢٠ می‌بندند اما تا آخرین نفر باقی مانده در شعب، فرآیند رای گیری انجام خواهد شد.

وی این را هم گفت: شهروندان می‌توانند شکایات احتمالی خود را به نمایندگان هیات نظارت مستقر در شعب اعلام کنند .

محله گلشن و منطقه 4 دارای بالاترین مشارکت شهروندان در انتخابات

نایب رئیس ستاد هماهنگی شورایاری‌های شهر تهران اعلام کرد: بالاترین میزان مشارکت در منطقه 4 با 38 هزار نفر و به ترتیب منطقه 5 با 30 هزار نفر و منطقه 15 با 29 هزار نفر در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. اما به لحاظ جمعیتی یعنی متناسب با جمعیت منطقه، بالاترین میزان مشارکت در منطقه 19 و منطقه 12 و 18 در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

نایب رئیس ستاد هماهنگی شورایاری‌های شهر تهران بیشترین مشارکت در محلات را به ترتیب برای محله‌های گلشن، نعمت آباد، شکوفه، تهرانپارس غربی و عبدل آباد دانست.

مشارکت 380 هزار نفر تا ساعت 16

جوادی یگانه رئیس هیات اجرایی برگزاری انتخابات شورایاری‌ها عصر امروز در نشست خبری که به منظور تشریح آخرین اقدامات پنجمین انتخابات شورایاری‌ها برگزار شد، با بیان اینکه خوشبختانه با حضور گسترده مردم و اعتماد و اعلام آنها به تغییر ، شاهد افزایش مشارکت مردم هستیم، گفت: تا ساعت 16 مشارکت مردم در پنجمین دوره انتخابات شورایاری 380 هزار نفر بوده است.

تمدید زمان انتخابات شورایاری‌ها تا ساعت 18

محمدی مسئول اطلاع رسانی ستاد انتخابات پنجمین دوره شورایاری‌ها از تمدید دو ساعته زمان این انتخابات خبر داد و گفت: با توجه به استقبال پرشور و مشارکت قابل قبول شهروندان تهرانی در پنجمین دوره انتخابات شورایاری و همچنین صف‌های طولانی رای دهندگان در تمامی حوزه‌های انتخابیه، هیات اجرایی خواستار تمدید مهلت انتخابات شورایاری‌ها برای دو ساعت شد که نهایتا هیات نظارت آن را پذیرفت. براین اساس انتخابات شورایاری‌ها تا ساعت 18 ادامه خواهد داشت.

مشارکت 320 هزار تهرانی در انتخابات شورایاری تا ساعت 15

علی اعطا عضو هیات نظارت انتخابات شورایاری از مشارکت 320 هزار نفر در انتخابات شورایاری تا ساعت 15 خبر داد.

گزارش امنیتی یا غیرامنیتی در انتخابات شورایاری‌ها نداشته‌ایم

سردار بیات فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران تاکید کرد: تا لحظه انتشار این خبر هیچ گونه گزارش امنیتی و غیر امنیتی در جریان برگزاری پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌های شهر تهران وجود نداشته و گزارش نشده است.

غلامحسین محمدی سخنگو و رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد اجرایی انتخابات شورایاری‌ها اعلام کرد: تا ساعت ۱۴:۲۰ بیش از ۲۵۰هزارنفر در انتخابات شورایاری‌ها شرکت کرده‌اند.

اعلام محلات دارای بیشترین مشارکت از سوی شهردار تهران

شهردار تهران با بیان اینکه بیشترین مشارکت در منطقه 4 و در محله گلشن بوده است، گفت: همچنین در محله نعمت آباد در منطقه 19، شکوفه در منطقه 19، تهرانپارس غربی و محله خزانه بیشترین مشارکت‌ها ثبت شده است.

حناچی در مورد تخلفات نیز با بیان اینکه در این دوره به دلیل برگزاری انتخابات مکانیزه آرای باطله نداریم و تشابه اسمی نیز نداریم، بعضا تخلفات ممکن است در مورد تبلیغات خارج و در حوزه باشد.

همچنین بنابر آخرین آمار دریافتی از شعب اخذ رای انتخابات شورایاری‌ها تا ساعت 12:30 دقیقه بیشترین میزان ثبت‌نام کننده در محلات ۳۵۲گانه تهران به ترتیب بیشترین میزان مشارکت عبارت است از:

۱. محله گلشن منطقه۴

۲. محله نعمت آباد منطقه۱۹

۳. محله شکوفه در منطقه١٩

۴. محله تهرانپارس منطقه۴

۵. محله خزانه در منطقه١۶

هاشمی: کد انتخاباتی برخی کاندیدا فعال نیست

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به زحمات شهرداری برای برگزاری انتخابات شورایاری آن هم در مدت دو هفته گفت: برخی کاندیداها عنوان کردند که کد کاندیداتوری‌شان فعال نیست و این مشکل باید مورد رسیدگی قرار بگیرد.

مشکل خاصی از انتخابات گزارش نشده است

استاندار تهران با بیان اینکه تا کنون مشکل خاصی از انتخابات گزارش نشده است. اظهار کرد که تجربه تهران در زمینه برگزاری انتخابات شورایاری‌ها به صورت الکترونیک می‌تواند پایلوت خوبی برای برگزاری انتخابات الکترونیکی دیگر باشد.

اخذ تعهد از کاندیداهایی که سوء پیشینه ندادند

دبیر اجرایی برگزاری پنجمین انتخابات شورایاری‌های تهران در مورد ابهام عدم دریافت سوء پیشینه از برخی کاندیداها توضیحاتی بیان کرد و گفت:  از آنجایی که زمان ثبت نام دریافت گواهی سوء پیشینه زمانبر بود برخی افراد موفق نشدند که نسبت به بارگذاری گواهی سوء پیشینه خود اقدام کنند. از این افرادی که نتوانستند گواهی سوء پیشینه را ارائه دهند تعهد گرفته شد، بنابراین افرادی که به شورایاری راه پیدا کنند می‌بایست هر چه سریعتر برگه عدم سوء پیشینه خود را تحویل ستاد مرکزی دهند.

.

رد شائبه رای دادن با یک کارت ملی در چند شعبه

عضو شورای شهر تهران با رد شائبه رای دادن متعدد با یک کارت ملی گفت: این موضوع را در چند شعبه اخذ رای چک کرده و متوجه شدیم که دروغ است.

مشارکت بیش از 123 هزار نفر در 4 ساعت نخست رای گیری

جوادی یگانه معاون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران از مشارکت بیش از 123 هزار نفر تا ساعت 12 ظهر خبر داد و گفت: تا این لحظه (ساعت 12:10) 123 هزار و 392 نفر در انتخابات شرکت کردند.

وی افزود: بیشترین استقبال در منطقه 4 با مشارکت 11 هزار و 500 نفر بود، بعد از آن مناطق 15 و  5 بیشترین مشارکت را داشتند.

حسن خلیل‌آبادی، عضو شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش و رئیس شورای شهرری، در محله شهید آوینی منطقه۲۰، در انتخابات پنجمین دوره شورایاری‌ها شرکت کرد و رای خود را به صندوق انداخت.

زمان اعلام نتایج اولیه انتخابات شورایاری‌ها

حجت نظری عضو کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر تهران اعلام کرد که نتایج اولیه انتخابات دو ساعت پس از پایان رای گیری اعلام خواهد شد.

وی اظهار کرد: نکته قابل توجه در این انتخابات حضور پررنگ زنان و جوانان بود که این نشان می‌دهد این قشر حساسیت بیشتری به سرنوشت و آینده محله خود دارند.

نظری از شرکت کنندگان در انتخابات خواست که حتما کد نامزدهای مورد نظر خود را ثبت کنند. چرا که هنگام حضور در شعب اخذ رای با توجه به الکترونیکی بودن این انتخابات رای گیری تنها با درج کد هر نامزد ممکن است. در پایان نیز قبل از تایید نهایی لیست اسامی را چک کرده و سپس رای خود را به صندوق بیندازند.

تدوین برنامه محلی تهران با کمک شورایاران

معاون برنامه ریزی شهردار تهران از تدوین برنامه‌های محلات تهران با کمک شورایاران جدید خبر داد و گفت: با کمک شورایاران می‌توانیم بر اساس اولویت‌های محلی برنامه ریزی کرده و مشکلات را حل کنیم.

اشرفی با بیان اینکه من در مسجد جامع اوین در محله خودمان در انتخابات شرکت کرده و رای دادم، گفت: دیدم که مردم در صفوف ایستاده‌اند و نسبت به رای دهی شوق خاصی دارند.

شهردار تهران در محله شهرآرا ستارخان رای داد

در این انتخابات آراء باطله نداریم

پیروز حناچی_شهردار تهران نیز رای خود را در محله شهرآرا به صندوق انداخت و در خصوص تعیین تکلیف قانون انتخابات شورایاری‌ها نیز گفت: به استناد اصل 138 قانون اساسی نیازمند آئین‌نامه خاص شورایاری‌ها هستیم.

وی در جمع خبرنگاران نیز گفت:  با برگزاری الکترونیکی این انتخابات آراء باطله نداریم و درصد خطا کاهش پیدا می‌کند. نتایج اولیه دو ساعت پس از پایان این انتخابات اعلام خواهد شد.

شهردار تهران در پاسخ به این سوال که اگر شهردار نبودید به عنوان کاندیدای شورایاری محله در این انتخابات شرکت می‌کردید یا خیر؟ گفت: تا الان در این انتخابات رای نداده بودم و اگر شهردار هم نبودم با توجه به مشغله‌ها کاندید نمی‌شدم.

وی با بیان اینکه برخی از مناطق تهران همچون منطقه 4 یک میلیون جمعیت دارد و حتی جمعیتش از مراکز برخی استان‌ها بیشتر است، گفت: تلاش داریم که این انتخابات را که به نوعی سرمایه شهر تهران است به نحو احسنت برگزار کنیم.

حضور ربیعی در ستاد اجرایی انتخابات شورایاری و خبر خوش به تهرانی‌ها

علی ربیعی_سخنگوی دولت نیز از ستاد اجرایی پنجمین انتخابات شورایاری‌های تهران بازدید کرد و گفت رای خود را در محله جوادیه به صندوق انداخته است.

ربیعی با بیان اینکه این انتخابات به معنای احیای محله گرایی است، گفت: محله گرایی نیز از نظر اجتماعی و اداره کشور بسیار مهم است و دولت برنامه‌ای برای واگذاری اختیارات به جوامع محلی دارد. چرا که راه و مسیری جز مردم نداریم و این انتخابات به خوبی نشان دهنده نشاط اجتماعی است. شورایاری پایین‌ترین سلول اجتماعی در مدیریت شهری است و امیدواریم بتوانیم بخشی از اختیارات دولت را به آن بسپاریم. چرا که هم هزینه‌ها کاهش یافته و هم فسادپذیری کاهش می‌یابد و خدمات و سرعت دهی نیز افزایش می‌یابد.

وی همچنین اعلام کرد: با بحث رئیس جمهور، شهرداری‌های کلانشهر و در پیشگام آنها حناچی در جلسه مسکن اعلام کرد که خانه‌های کوچک برای افراد به خصوص افرادی که تازه ازدواج کرده‌اند ایجاد می‌شود.

علی ربیعی همچنین امروز به همراه افشین حبیب‌زاده عضو شورای اسلامی شهر تهران در جوادیه محله قدیمی خود حاضر شد و رای خود را در صندوق مسجد حوری انداخت.

تست رای مجدد در انتخابات شورایاری‌ها توسط محسن هاشمی

با آغاز رای‌گیری محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران به همراه فراهانی - عضو شورا- با حضور در محله کاشانک ساعت ۸صبح رای خود را به صندوق انداخت و سپس با حضور در محله منیریه برای آزمودن دستگاه های الکترونیک مجددا اقدام به رای دهی کرد.

رئیس شورای شهر تهران همچنین با حضور در ستاد انتخابات در شورای شهر نیز از مشارکت 70 تا 80 هزار نفری در انتخابات شورایاری ها تا ساعت 9 صبح امروز خبر داد و تاکید کرد امکان دوبار رای دهی وجود ندارد.

هاشمی با بیان اینکه برای اولین بار است که در انتخابات شورایاری ها شرکت می‌کنم و پیشتر شرکت نکرده بودم گفت: انتخابات شورایاری ها در چهار دوره قبلی مشارکت بالایی نداشت و بالاترین آماری که تاکنون در این انتخابات ثبت شده حدود ۵۰۰ هزار نفر بود.

تشریح نحوه و جزئیات رای دادن الکترونیکی در انتخابات شورایاری‌ها

آرش حسینی میلانی_نایب رئیس ستاد شورایاری‌های شهر تهران نیز تمام مردم را به رای دهی تشویق کرده و از آنها خواست تا پیش از رفتن به محل رای دهی،لیست ۹ نفره خود را آماده کنند. هر شهروند می‌تواند در هر یک از شعب اخذ رای به نامزدهای همان محله رای دهد اما توصیه ما این است که شهروندان در محله زندگی خود رای داده و از این طریق در پیشرفت محله خود سهیم باشند.

برگزاری انتخابات تا کنون در امنیت کامل

در این بین جانشین رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ با اعلام آماده باش ماموران پلیس در بیش از 1700 شعبه اخذ رای انتخابات شورایاری‌ها از برگزاری این انتخابات تا کنون در امنیت کامل خبر داد. همچنین برای حفظ امنیت محله و ستاد برگزاری انتخابات در هر محل،علاوه بر ماموران پلیس ماموران نامحسوس نیز از شعب اخذ رای بازدید خواهند کرد تا در صورت مشاهده موارد ناامنی با آن برخورد کنند.

گفتنی است که این انتخابات در بیش از ۱۷۰۰شعبه در سطح شهر تهران برای اولین بار به شکل تماما الکترونیک برگزار می‌شود و تنها زمانی امکان شمارش آرا به صورت دستی وجود دارد که اعتراضی نسبت به آرا مشاهده شود.

حذف تعرفه‌های کاغذی در پنجمین انتخابات شورایاری‌ها

محمد شجاعان_رئیس فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد انتخابات وزارت کشور،گفت: نتایج دو ساعت پس از اتمام رای گیری و با تخلیه حافظه دستگاه اعلام می‌شود.اطلاعات تمام صندوق ها هر 10 دقیقه یکبار به روز می‌شود تا در صورت بروز اختلال پیگیری سریع تر اتفاق بیفتد.

تمامی فرآیندهای انتخابات از روز آغازین به شکل تماما الکترونیک بوده و اطلاع رسانی به کاندیدا نیز بر اساس سامانه پیامکی انجام شد و کل فرآیند احراز صلاحیت‌ها غیر حضوری و غیر کاغذی بود و همه اتفاقات بر مبنای پوشه‌های الکترونیکی رخ داد.

جانمایی صندوق های الکترونیکی اخذ رای متناسب با توان یابان

در این بین اما منطقه 9 تنها محله ای است  که به فکر افراد کم توان بوده است و به منظور سهولت رای دادن افراد توان یاب در شعب اخذ رای این منطقه ،تعدادی از صندوق های الکترونیکی در شعب اخذ رای متناسب با شرایط اقشار خاصی نظیر معلولین جانمایی شده است.

شورایاری، مشارکت مردم در اتخاذ تصمیمات محله

سخنگوی شورای شهر تهران نیز با حضور در محله منیریه  حضور مردم در این انتخابات را کمکی به شهرداری ها دانست  که باعث مداخله و مشارکت در محله‌اشان است.

نحوه رسیدگی به تخلفات احتمالی در انتخابات شورایاری‌ها

محمدی رییس ستاد اطلاع رسانی پنجمین دوره انتخابات شورایاری ها روند رسیدگی به تخلفات احتمالی را توضیح داد./ ایسنا

کد خبر: 24038642

برچسب‌ها

پربازدید

آخرین خبرها