سخنان رئیس جمهور اسبق ایران با واکنش های متضادی در میان فعالین سیاسی مواجه شده است و گروهی در هواداری و کروهی نیز در مخالفت با وی به اظهارنظر پرداخته اند

به گزارش سلام نو، چند روز پیش سید محمد خاتمی در سخنانی درباره حضور اصلاح طلبان در انتخابات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که "اصلاح‌طلبان و مردم ناراضی باید فداکاری و از خودگذشتگی کنند و به خاطر ایران پای صندوق‌ها بیایند."

او ضمن آن که گفته "اصلاح‌طلبان نمی‌توانند به هر قیمتی وارد انتخابات شوند"، افزود که "نباید اصل انتخابات را زیر سوال بُرد."

انتخابات مجلس شورای اسلامی در شرایطی چند ماه دیگر برگزار می‌شود که جبهه اصلاحات درگیر اختلافات گسترده است. نحوه حضور یا عدم حضور در این انتخابات موضوع اصلی اختلافات در این جناح سیاسی است.

برخی اصلاح طلبان می‌گویند سخنان خاتمی از موضع انفعالی و محافظه کارانه است.

به نظر می‌رسد سخنان تازه رییس دولت اصلاحات در این راستاست که اتهام تحریم انتخابات را از اصلاح طلبان بردارد.

با این حال برخی رسانه‌های اصولگرا تلاش می‌کنند که اصلاح طلبان را متهم به حرکت در مسیر "تحریم انتخابات" کنند.

روزنامه اصولگرای رسالت امروز در گزارشی بلند از احتمال تحریم انتخابات از سوی اصلاح طلبان نوشت. با این حال این روزنامه نیز تاکید کرده که رییس دولت اصلاحات خواستار مشارکت اصلاح طلبان در انتخابات شده است.

به نوشته رسالت: " برخی از چهره‌های اصلاح طلب در هفته‌های گذشته، مرتبا از لزوم «مشارکت مشروط» در انتخابات پیش رو و انتظار از شورای نگهبان سخن گفته اند، موضعی که به نظرمی رسد بیش از آن که ناظر به عملکرد این شورا باشد، ناشی از اعتماد به نفس پایین جریان اصلاح طلب است. این جریان، پس از ۶ سال تسلط بر دولت، ۴ سال مجلس و دو سال شورای شهر، آن قدر دستش خالیست که بازی انتخابات را از پیش باخته تصور می‌کند و با بهانه تراشی، به دنبال فرار از شکست محتمل است."

این روزنامه افزود: «تحریم انتخابات اقدامی است که بار‌ها از سوی اصلاح‌طلبان مشاهده شده است. این اتفاق از سوی این جریان سیاسی زمانی رخ می‌دهد که آن‌ها خود را بازنده میدان دانسته و برای توجیه خود به دنبال برخی توجیهات از جمله رفع صلاحیت‌ها دم می‌زنند یا می‌گویند در صورت عدم حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات مشارکت مردم هم پایین می‌آید.»

با این حال برخی فعالان سیاسی هم می‌گویند بحث "تحریم انتخابات" انحرافی است و اصولگرایان در حال دامن زدن به آن هستند تا رقیب خود را از میدان به در کنند.

محمد صادق جوادی حصار در این باره به خبرنگار فرارو، گفت: «باید از تحریریه روزنامه رسالت بپرسیم که اگر کسی به شما بگوید من کاری را انجام می‌دهم که نتیجه داشته باشد شما آن فرد را دارای عقلانیت توصیف می‌کنید و با اینکه فردی بدون خرد می‌دانید؟»

او افزود: "کسانی در اردوگاه اصلاح طلبان می‌گویند ما در انتخاباتی شرکت می‌کنیم که امکان رقابت برابر وجود داشته باشد و شرایط مساوی برای انتخاب شدن و انتخاب کردن داشته باشیم. در انتخاباتی شرکت می‌کنیم که مجموعه شرکت کنندگان، مدیران و اداره کنندگان انتخابات به نتیجه آن پایبند باشند و به شعار‌های تحقق یافته در انتخابات تن دهند نه اینکه پس از پیروزی بگویند، شما پیروز شدید، اما حالا کاری که ما می‌گوییم را انجام دهید. وقتی مردم به یک شعار رای می‌دهند، باید آن شعار محقق شود. اگر کسانی می گویند ما درا نتخاباتی شرکت می‌کنیم که این مختصات را داشته باشد این‌ها افرادی منطقی و عاقلی هستند و یا خردستیز، قانون گریز و تحریمی؟! "

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: «از طرف دیگر تحریم به چه معنایی؟ اصلاح طلبان به هیچ روی نمی‌خواهند انتخابات قانونی و منطقی را تحریم کنند. آن‌ها می‌گویند ما در انتخابات آنگونه که باید باشد شرکت می‌کنیم. انتخاباتی را که از قبل در آن بازنده باشیم و انتخاباتی که با درصد کمی از امکاناتمان بتوانیم در آن شرکت کنیم، انتخابات سالم، مشروع و قانونی نمی‌دانیم. عقل سلیم اقتضا می‌کند که ما موانع مشارکت واقعی را از بین ببریم.»

به گفته جوادی حصار "کسانی در دو طرف ماجرا به این بحث دامن می‌زنند، از یک طرف عده‌ای بی محابا سخنانی مطرح می‌کنند که از نتایجش بهره کافی را نمی‌برند و از طرف دیگر هم کسانی زیر دیگ خالی آتش درست می‌کنند و تصور می‌کنند با این آتش افروزی‌ها و شایعه پراکنی‌ها می‌توانند جریانی را به حاشیه برانند."

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: «ما معتقدیم در قانون اساسی جمهوری اسلامی حقوقی برای انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان تعریف شده است. یکی از مواردی که باید در انتخابات محقق شود این است که انتخاب کنندگان بتوانند گزینه مناسب را در اختیار داشته باشند و او را انتخاب کنند.»

او با تاکید بر اینکه اصلاح طلبان به دنبال تحریم انتخابات نیستند، افزود: "اصلاح طلبان ترغیب و تشویق می‌کنند به برگزارس انتخابات درست، سالم و قانونی. آقای خاتمی با شفافیت هر چه تمام‌تر اعلام کرده که ما می‌خواهیم شرایطی فراهم شود تا همگان بتوانند در یک انتخابات آزاد شرکت کنند و بر همه است که به سمت برگزاری یک انتخابات مشارکتی و انگیزه آفرین حرکت کنند. "

تیتر روزنامه رسالت درباره تحریم احتمالی انتخابات از سوی اصلاح طلبان

جوادی حصار درباره اینکه اگر شرایط مورد نظر اصلاح طلبان در انتخابات شکل نگیرد، تکلیف چیست؟ و اصلاح طلبان چه می‌کنند؟، گفت: «کاری از دستشان بر نمی‌آید. اصلاح طلبان تابع نظر مردمند آن‌ها نمی‌توانند به مردم امر و نهی غیر منطقی و غیرعقلانی کنند. اصلاح طلبان از مردم می‌خواهند که در یک انتخابات سالم، مشارکت آفرین و نتیجه بخش شرکت کنند حالا اگر مردم گفتند که این شرایط درانتخابات وجود ندارد، ما نمی‌توانیم به زور بگوییم نه این شرایط وجود دارد، مردم عقل و درک دارند.»

او افزود: «در انتخابات‌ها گذشته چند درصد مردم در انتخابات شرکت نکردند؟ آیا آن‌هایی که شرکت نکردند تحریمی بودند؟ طبیعی است یک نفر نرسیده در انتخابات شرکت کند و یکی گزینه مطلوبش را پیدا نکرده و دیگری به این نتیجه رسیده است هیچ کدام از گزینه‌های مطرح شده را قبول ندادرد و رای نداده است. ما نمی‌توانیم به زور مردم را به مشارکت در انتخابات ترغیب کنیم ما باید انگیزه‌های شرکت را در مردم بالا ببریم.»

او در پاسخ به این سوال که هدف اصولگرایان برای القای "تحریم انتخابات" از سوی اصلاح طلبان، چیست؟، گفت: «خالی کردن میدان. برخی اصولگرایان (میدان داران و رقیب ستیزان) می‌دانند که در یک مشارکت پرحضور و پرشور شانس برنده شدنشان کاهش می‌یابد. به ویژه رقیب سنتی شان یعنی اصلاح طلبان هرزمان بتوانند مردم را به صحنه دعوت کنند، برنده خواهند بود؛ لذا تلاش می‌کنند که هم انگیزه حضور مردم را کم کنند و هم دامنه نفوذ اصلاح طلبان را کاهش دهند؛ بنابراین در هردو این موارد هر کدام اتفاق بیافتد به سود اصولگرایان است. اصولگرایان نه تنها از تحریم انتخابات از سوی اصلاح طلبان استقبال می‌کنند بلکه به آن دامن می‌زنند.»/ فرارو

کد خبر: 23505629

برچسب‌ها

پربازدید

پربحث

آخرین خبرها