استاد حقوق بین‌الملل افزود:  ترامپ فضای به قدرت رسیدن نتانیاهو را فراهم کرده و در وضعیت فعلی نتانیاهو قصد دارد با قرار دادن نام‌ ترامپ روی یک شهرک صهیونیست‌نشین مجدداً حمایت او برای پیروزی در انتخابات آتی را جلب کند.

به گزارش سلام نو، «مهدی ذاکریان» تحلیلگر ارشد مسائل بین‌الملل در تشریح ابعاد سیاسی و حقوقی برگزاری نشست کابینه رژیم صهیونیستی در بلندی‌های جولان  عنوان کرد: برگزاری نشست کابینه اسرائیل در بلندی‌های جولان را باید یک اقدام هدفمند در راستای طرح معامه قرن ارزیابی کرد. در وضعیت کنونی که انتقادها علیه نتانیاهو افزایش پیدا کرده و او نگران انتخابات پیش‌رو است، شاهد آن هستیم که او به دنبال عملیاتی کردن سناریوهای مختلف در سرزمین‌های اشغالی است که یکی از آنها تثبیت اشغال بلندی‌های جولان به صورت دو فاکتو است. اینکه می‌بینیم کابینه اسرائیل در یک منطقه اشغال شده تشکیل جلسه می‌دهد و به دنبال آن نام‌گذاری شهرک صهیونیست‌نشین به اسم ترامپ را در دستور کار قرار می‌دهد به خوبی بیانگر آن است که اسرائیل قصد دارد تا به این مساله (اشغال جولان) وجاهت قانونی و حقوقی بدهد؛ چراکه آنها به خوبی می دانند جولان متعلق به سوریه است و توسط آنها اشغال شده است.

وی ادامه داد: در این راستا حتی شاهد آن هستیم که مسائل اقتصادی و ارائه بسته‌هایی از این نظیر در حال پیگیری است که نشست بحرین یکی از نمونه‌های آن به شمار می‌رود، اما باید بگویم که تمام این روند بخشی از معامله قرن به حساب می‌آید. موضوع دیگر که حتی از تشکیل جلسه کابینه اسرائیل در جولان مهمتر است و باید از دو نگاه (سیاسی و حقوقی) مورد تحلیل قرار بگیرد، قصد رژیم صهیونیستی برای قرار دادن نام ترامپ روی یکی از شهرک‌های صهیونیست‌نشین در جولان است. این موضوع چندین ماه قبل رسانه‌ای شد و حالا مشاهده می‌کنیم که اسرائیل به دنبال عملیاتی کردن آن است. داده‌ها به خوبی نشان می‌دهند که ترامپ فضای به قدرت رسیدن نتانیاهو را فراهم کرده و در وضعیت فعلی نتانیاهو قصد دارد با قرار دادن نام‌ ترامپ روی یک شهرک صهیونیست‌نشین مجدداً حمایت او برای پیروزی در انتخابات آتی را جلب کند.

این استاد دانشگاه با اشاره به سخنان فرستاده رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه مبنی بر تعویق اعلام جزئیات معامله قرن، گفت: اخیراً «جیسون گرینبلات» فرستاده دونالد ترامپ به خاورمیانه اظهار کرده که اعلام جزئیات طرح معامله قرن از سوی کاخ‌سفید به بعد از انتخابات آتی اسرائیل (۱۷ سپتامبر) موکول خواهد شد و این به خوبی نشان می‌دهد که ایالات متحده و دولت ترامپ به دنبال آن است تا بتواند در این مدت به هر نحوی که شده از لابی‌های خود در اسرائیل به نفع نتانیاهو استفاده کند. از جهتی دیگر تعویق اعلام جزئیات ارتباطی به مخالفت آمریکا با معامله قرن ندارد و حتی اختلاف احزاب در داخل اسرائیل هم نمی‌تواند مانعی بر سر عملیاتی شدن آن باشد. از این منظر گفته‌های فرستاده ترامپ صراحتاً باید در چارچوب نگاه آمریکا به معامله قرن ارزیابی شود.

ذاکریان افزود: معتقدم که پرونده اشغال جولان یا نامگذاری شهرک به اسم دونالد ترامپ را تنها نباید با عینک سیاسی مورد تحلیل قرار داد، بلکه باید مسائل و مولفه‌های حقوقی آن را زیر ذره‌بین قرار داد. به عنوان نمونه قطعنامه ۲۴۲ شورای امنیت سازمان ملل که در ۲۲ نوامبر ۱۹۶۷ میلادی در نشست ۱۳۸۲ به اتفاق آراء تصویب شد، صراحتاً اعلام می‌کند اسرائیل باید به مرزهای قبل از ۱۹۶۷ بازگردد و هرگونه سلطنت و اشراف اسرائیل به بلندی‌های جولان را خلاف حقوق بین‌الملل و حتی حقوق بین‌الملل بشردوستانه می‌داند. حتی قطعنامه ۴۹۷ شورای امنیت که در سال ۱۹۸۱ به تصویب رسید هم به این موضوع اشاره می‌کند. باید متوجه بود که در حقوق بین‌الملل یک اصل وجود دارد که می‌گوید اگر یک دولت اقدام به اشغال سرزمین کند ۱- نباید تاسیسات، ساختمان‌ها، ابنیه موجود در آنجا را تغییر شکل یا تغییر کاربری دهد و ۲- حق احداث ساختمان یا بنای جدید را ندارد. حال که اعمال اسرائیل را مورد بررسی قرار می‌دهیم به خوبی می‌بینیم که آنها تمام این موارد را نقض کرده‌اند.

وی در پایان تصریح کرد: چند ماه پیش دیدیم که ترامپ مالکیت اسرائیل بر جولان را به رسمیت شناخت اما در همان موقع شورای امنیت سازمان ملل صراحتاً اعلام کرد که این موضع‌گیری و ماهیت آن را به هیچ وجه نمی‌پذیرد؛ چراکه در حقوق بین‌الملل، اعضای سازمان ملل از تسلط بر جغرافیای یکدیگر با استفاده از ابزار نظامی منع شده‌اند و اقدام اخیر ترامپ در مورد جولان یک اقدام یکجانبه به حساب می‌آید. همچنین اعمال ارتکابی اسرائیل و موضع‌گیری‌های آمریکا در مورد جولان و سرزمین‌های اشغالی خلاف منشور سازمان ملل، حقوق بین‌الملل و حقوق بین‌الملل بشر‌دوستانه است. جالب این است که ایالات متحده تمام قطعنامه‌های شورای امنیت (به خصوص قطعنامه ۳۵۰ به تاریخ ۳۱ می ۱۹۷۴) که با محوریت اسرائیل و سوریه است و به موضوع اشغال جولان اشاره کرده را نقض می‌کند و خودش همچنان عضو دائم شورای امنیت است./ایلنا

کد خبر: 19777750

برچسب‌ها

پربازدید

پربحث

آخرین خبرها