کارشناس مسائل بین‌الملل  گفت: کنار گذاشتن نتانیاهو از قدرت منوط به پیروزی حزب «آبی سفید» است.

به گزارش سلام نو، «حسن هانی‌زاده» کارشناس مسائل بین‌الملل در تشریح آخرین وضعیت احزاب سیاسی اسرائیل و گمانه‌زنی‌ها برای حذف نتانیاهو پس از برگزاری انتخابات پیش‌روی کنست  اظهار کرد: برخی از اخبار حکایت از آن دارد که احتمالاً ژنرال گابی اشکنازی (رئیس اسبق ستاد ارتش اسرائیل) ریاست حزب آبی سفید در این انتخابات را بر عهده خواهد گرفت و از این‌رو برآوردها حذف نتانیاهو از تصدی نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی را مورد اشاره قرار داده‌اند. در بسیاری از تحلیل‌ها آمده که اگر گابی اشکنازی وارد میدان شود،  نتایج متفاوت خواهد شد و به این ترتیب فراکسیون‌های احزاب راست‌گرا با هم‌پیمانان یهودیان افراطی خود ۶۰ کرسی پارلمان را به دست خواهند آورد که اگر چنین اتفاقی رخ دهد، نتانیاهو نمی‌تواند کابینه را تشکیل دهد. از این منظر بسیاری بر این عقیده هستند که حتی انتشار خبر ورود ژنرال اشکنازی به گردونه انتخابات آتی که قرار است در شهریور ماه برگزار شود، به مثابه تیر اخطار برای نتانیاهو نمایان شده است.

وی ادامه داد: اگر فرض را بر این بگذاریم که ژنرال اشکنازی وارد میدان شود و بتواند آراء را به نفع خود رقم بزند بدون تردید تنها راهی که برای نتانیاهو باقی خواهد ماند، ائتلاف با آویگدور لیبرمن (رهبر حزب اسرائیل خانه ما) خواهد بود؛ چراکه اشکنازی یکی از شخصیت‌های قدیمی ارتش اسرائیل و ساختار نظامی این رژیم است که در دوره‌ای دست به برخی اقدام‌های سیاسی زد. همانطور که او در مصاحبه‌های قبلی‌اش اعلام کرده بود، قصد داشت تا بعد از بازنشستگی وارد عرصه سیاست شود که به نظر می‌رسد شرایط کنونی در داخل سرزمین‌های اشغالی او را مجاب می‌کند تا ریاست حزب آبی سفید در انتخابات پیش‌رو را به عهده بگیرد. از این منظر خطر بالقوه‌ای که برای نتایناهو وجود دارد، ورود اشکنازی به عرصه انتخابات آتی و همچنین ائتلاف او با سایر چهره‌ها و جریان‌های حاضر در انتخابات است. فارغ از اینکه چرا اشکنازی به دنبال ورود به عرصه انتخابات است باید توجه کرد که یکی از دلایل، مطرح شدن طرح معامله قرن خواهد بود تا منافع کلی اسرائیل تامین شود.

این تحلیلگر مسائل منطقه با اشاره به دیدگاه احزاب سنتی نسبت به ورود اشخاصی مانند ژنرال گابی اشکنازی به انتخابات آتی اسرائیل، گفت: احزاب سیاسیِ سنتی در سرزمین‌های اشغالی به این سمت و سو رفته‌اند که چهره‌های جدید و مهره‌های قدیمی وارد عرصه انتخابات پیش‌رو شوند تا بتوانند از این طریق اشخاصی مانند بنیامین نتانیاهو و حتی آویگدور لیبرمن را از صحنه سیاسی اسرائیل حذف کنند اما باید توجه داشته باشیم که احزاب میانه‌ در اسرائیل طی سالیان اخیر نتوانسته‌اند چهره جدیدی برای حضور در ساختار سیاسی رژیم صهیونیستی معرفی کنند و از این منظر ائتلاف‌های آینده شکننده خواهد بود. به گونه‌ای که گمان می‌رود در ائتلاف‌های آینده احزاب کوچک‌تر دخیل خواهند بود.

هانی‌زاده افزود: داده‌ها در اسرائیل حکایت از آن دارد که حیات سیاسی نتانیاهو به خطر افتاده و عمر سیاسی‌اش تمام شده است و از این منظر بستر فعلی نشان می‌دهد که باید چهره‌های جدید وارد عرصه سیاست در سرزمین‌های اشغالی شوند. با این تفسیر من معتقدم که ژنرال اشکنازی به دنبال آن است تا نقش حلقه وصل احزاب راست و چپ را بازی کند. از جهتی دیگر توانایی بالای او در تحلیل می‌تواند باعث شود تا او به عنوان حلقه اتصال احزاب کوچک با راست میانه ایفاء نقش کند؛ چراکه از منظر وزن سیاسی، سایر احزاب نمی‌توانند اکثریت را به دست بیاورند. در این میان عده‌ای معتقدند که لیبرمن به دلیل ارتباط با احزاب راست و چپ مذهبی و افراطی می‌تواند در انتخابات آینده موفق شود اما واقعیت این است که این احزاب جایگاه و چهره خوبی میان در میان عوام و افکار عمومی ندارند.

وی در پایان در پاسخ به اینکه آیا احتمال دارد نخست‌وزیری در اسرائیل به صورت توافقی اداره شود یا خیر، عنوان کرد: برخی از منابع سیاسی در تل‌آویو اعلام کرده‌اند که اخیراً دو حزب لیکود و آبی - سفید به صورت کاملاً محرمانه (بدون اطلاع نتانیاهو) با یکدیگر رایزنی کرده و امکان برکناری نتانیاهو و تشکیل دولت متحد متشکل از این دو حزب را بررسی کردند. همین منابع مجدداً اعلام کرده‌اند که رویکرد این دو حزب آن است که نخست‌وزیر فردی باشد که در انتخابات پارلمانی بیشترین آرا را کسب می‌کند و در صورت کسب آرای برابر یا نزدیک به هم، این دو حزب بر سر تقسیم سمت نخست‌وزیری به صورت دو ساله میان هر دو حزب توافق می‌کنند. این داده‌ها گرچه به عنوان اسناد رسانه‌ای مطرح است و احتمال تکذیب آنها وجود دارد، اما به هر حال صحنه سیاسی اسرائیل و شکننده بودن ائتلاف‌ها نشان می‌دهد که حتی اگر حزب آبی – سفید پیروز میدان شود، باز هم باید ائتلاف صورت بگیرد./ایلنا

کد خبر: 19671657

برچسب‌ها

پربازدید

آخرین خبرها