تغذیه تأثیر بسزایی در تنظیم هورمون‌ها دارد از این رو بسیاری از پزشکان بر این باور هستند که یکی از راهکارهای مناسب برای تنظیم هورمون ها پیروی از رژیم غذایی مناسب می باشد.

گفتنی است عدم تنظیم هورمون ها می تواند تاثیر بسزایی در کیفیت زندگی یک خانم داشته باشد،چرا که  هورمون ها نقش مهمی در فعل و انفعالات بدن و سلامتی و باروری آن ایفا می کنند و علاوه بر تغییرات جسمی در خلق و خوی زنان نیز موثر هستند.

به طور کلی باید در نظر داشت که عواملی مانند تغذیه، استرس، افسردگی، محل زندگی، درآمد مالی، ویژگی های ژنتیکی، عدم ورزش و تحرک کافی، اشتغال در بعضی مشاغل، ابتلا به برخی بیماری ها و مصرف دارو می تواند باعث برهم خوردن تنظیم هورمون های بدن زنان شود.

آنچه مسلم است دوران بارداری و قاعدگی بیشترین تأثیر را بر هورمون ها دارد هر چند در این مجال باید یادآور شد که تغییر هورمونها در تمام زنان به یک اندازه نیست که البته سبک زندگی و رژیم غذایی خود می تواند تاثیر بسزایی در میزان بهره هم خوردن فرمول ها داشته باشد‌‌.

رژیم غذایی مناسب برای زنان

پر واضح است که استفاده از سبزیجات و میوه های تازه خود می تواند تاثیر به سزایی در کاهش به هم خوردن هورمونها در زنان داشته باشد. هر چند در این فرصت باید متذکر شد که مصرف توت ها خود می تواند تاثیر به سزایی در به هم خوردن هورمون های زنانه بگذارد.

استفاده از ویتامین ب ۶ و مواد غذایی مانند لوبیا، آجیل، حبوبات، غلات، منیزیم، پروتئین، غذاهای دریایی، سبزیجات و میوه ها می تواند به تنظیم هورمون های بدن کمک کند.

مصرف انواع دمنوش های گیاهی نیز می تواند عاملی برای تنظیم هورمون های زنانه باشد از این رو توصیه می‌شود به جای مصرف چای و قهوه زنان بیشتر به مصرف دمنوش های گیاهی روی بیاورد چراکه با استفاده از دمنوش های گیاهی هم می توان به تنظیم هورمون ها دست یابد و همین که عاملی برای ارتقای سلامت افراد نیز خواهد شد.

استفاده از امگا ۳ نیز می تواند تاثیر بسزایی در تنظیم هورمون های زنانه داشته باشد از این توصیه می شود و مصرف ماهی را در برنامه غذایی خود قرار دهند.

بدیهی است که استفاده از انجیر نیز می تواند تاثیر بسزایی در تنظیم هورمون های زنانه داشته باشد چرا که مطالعات نشان می دهد استفاده منظم از انجیر می تواند عاملی برای تنظیم شدن دوران قاعدگی باشد.

جالب است بدانیم که مصرف گوشت بوقلمون، ماهی و محصولات سویا نیز می تواند تاثیر بسزایی در تنظیم هورمون های زنانه داشته باشد همچنین باید به خاطر داشت که تمام این پروتئین ها به حفظ بافت بدن کمک می‌کنند.

در پایان باید خاطر نشان کرد که استفاده از فست فودها غذاهای آماده و یا داشتن استرس بیش از اندازه خود می‌تواند در زمره عواملی که موجب بر هم زدن تنظیم هورمون های زنانه باشد قرار گیرد از این رو توصیه می شود انجام ورزش در لیست برنامه های روزانه زنان قرار داشته باشد.

کد خبر: 19138096

برچسب‌ها

پربازدید

آخرین خبرها