نماینده ایران در سازمان ملل افزود: ما به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم زیرا خلاف دین و اعتقاد ماست.

به گزارش سلام نو،  مجید تخت روانچی نماینده کشورمان در سازمان ملل در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان در پاسخ به سوالی درباره ادعای آمریکا مبنی بر اینکه "تحرکات تهدیدآمیز" از ایران در خلیج فارس مشاهده کرده و یک ناو هواپیمابر را به منطقه اعزام کرده است، گفت: این اطلاعات کاملاً جعلی هستند. تمامی آنها اطلاعاتی ساختگی بر اساس یک دستور کار کوته بینانه است که توسط افرادی در منطقه ما و واشنگتن دنبال می‌شود. آنها این اتهامات ساختگی را مطرح می‌کنند تا داستان‌های جعلی روایت کنند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه باتوجه به تنش‌ها میان تهران و واشنگتن آیا ممکن است ایران به‌طور مستقیم یا نیروهای تحت حمایتش منافع آمریکا را در منطقه، ازجمله در عراق یا لبنان هدف قرار دهد، اظهار داشت: ما روابط خوبی با همسایگان خود داریم. ما بهترین روابط را با همسایه‌مان عراق داریم و در امور داخلی آن دخالت نمی‌کنیم. عراق یک کشور مستقل است و ما با دولت این کشور روابط خوبی داریم.

این مقام کشورمان در پاسخ به سوالی درباره گزارش برخی رسانه‌ها مبنی بر اینکه پنتاگون قصد دارد ۱۲۰ هزار نیرو برای مقابله با ایران به خاورمیانه اعزام کند، تصریح کرد: از نظر ما اینها جنگ روانی است. ما به هیچ وجه به دنبال ایجاد درگیری نیستیم چراکه هیچکس از وقوع چنین درگیری در منطقه نفع نمی‌برد به جز چند نفر که درباره‌شان صحبت کردم؛ افرادی در واشنگتن و برخی کشورهای منطقه.

روانچی در پاسخ به این سوال که مقصود رئیس جمهور آمریکا از این حرف که در اظهاراتی خصمانه گفته بود "اگر ایران کاری انجام دهد، آسیب بزرگی خواهد دید" چیست، تصریح کرد: باید از خود او سوال کنید. ایران از روابط خوبی با همسایگان خود برخوردار است. ما در منطقه خودمان، در خلیج فارس هستیم نه خلیج مکزیک. ما تنها از منافع خود و ایمنی و امنیت خلیج فارس دفاع می‌کنیم.

نماینده کشورمان در سازمان ملل همچنین درباره تصمیم جدید ایران برای کاهش تعهدات برجامی‌اش یک سال پس از خروج آمریکا از این توافق تصریح کرد: برجام حاصل سال‌ها مذاکره میان ایران و چندین کشور است. پساز خروج آمریکا از این توافق دیگر طرف‌ها از ما خواستند تا برای پاسخ دادن عجله نکنیم. م انیز همین کار را کردیم. ما صبور بودیم. ما یک سال صبر کردیم اما دیدیم که نتیجه‌ای حاصل نشد. بنابراین، تصمیم گرفتیم که برای ۶۰ روز دو مورد از تعهدات خود را به حالت تعلیق درآوریم. تا ببینیم چه می‌شود.

تخت روانچی در پاسخ به این سوال که آیا ایران به دنبال دستیابی به تسلیحات هسته‌ای است، قاطعانه گفت، خیر و افزود: ما به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم زیرا خلاف دین و اعتقاد ماست. رهبری ایران فتوا داد که این خلاف دین است. همچنین تسلیحات هسته‌ای هیچ جایی در دکترین دفاعی ایران ندارد.

وی درباره اظهارات رئیس جمهور ترامپ که گفته بود ایران برای مذاکره تنها باید یک تماس تلفنی بگیرد و اینکه آیا ایران پیش شرطی برای مذاکره دارد، خاطر نشان کرد: آمریکا هم اکنون در حال فشار آوردن بر ایران است و چگونه انتظار دارد که پیشنهاد مذاکره را تحت این فشارها بپذیریم. ایران گفت‌وگو بر پایه فشار و زور را نمی‌پذیرد./ایسنا

کد خبر: 15840714

برچسب‌ها

پربازدید

آخرین خبرها